40. veletrh starožitností Antique – Novoměstská radnice

Ve dnech 23. až 26. listopadu 2017 se bude na Novoměstské radnici v Praze konat jubilejní 40. veletrh starožitností Antique se zaměřím na fenomén sběratelství, který je se starožitnostmi a uměním neodmyslitelně spjatý.

Jeho tématem bude tentokrát fenomén sběratelství, který je se starožitnostmi a uměním neodmyslitelně spjatý.

Pro většinu z nás je starožitnost, například obraz, plastika nebo kus nábytku, rodinnou památkou nebo elegantním doplněním interiéru. Existuje však skupina lidí, pro něž se sbírání starožitností stane celoživotním koníčkem nebo přímo vášní. A pokud svou sbírku budují promyšleně a systematicky, může být výsledkem jejich záliby hodnotná sbírka, jejíž cena v čase roste.

„Sbírání umění je zřejmě tak staré jako umění samo a sběratelství má pro umělecký svět nedocenitelný přínos. Jednak se nám řada uměleckých předmětů zachovala jen díky péči sběratelů, jednak byli sběratelé umění v minulosti často těmi, kdo vznik uměleckých děl iniciovali a tím rozvoj umění podporovali,“ říká Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků, která veletrh pořádá. Viceprezidentka asociace Simona Šustková upozorňuje také na skutečnost, že dobře budovaná sbírka umění či starožitností se v poslední době stává opět standardní součástí investičního portfolia jednotlivců, ale i korporací. „Například starožitnosti pořízené jím za první republiky propluly válkami a komunismem, aniž ze střednědobého hlediska ztratily na ceně, a svým majitelům někdy dokonce pomohly překonat těžkosti doby. V nejhorší době pádu měny a naprostého znehodnocení akcií i v době znárodnění byly často jediným majetkem, který v rodinách zůstal.“

Vystavovatelé budou v souladu s ústředním tématem veletrhu tedy tentokrát akcentovat mimořádné sběratelské kusy, ucelenější sbírky starožitností i rarity a kuriozity ze světa starožitností; pořádající Asociace starožitníků se v rámci informační podpory veletrhu zaměří na informování o mimořádně hodnotných sbírkách a věhlasných sběratelích.

Veletrh Antique je tradičně jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Návštěvnost veletrhu se za rok pohybuje mezi 15 až 16 tisíci lidí, předpokládaný obrat je mezi 30 a 50 mil. Kč za jeden veletrh. Návštěvníci jsou z velké části tvořeni laickou veřejností, která si díky veletrhu mapuje český trh se starožitnostmi a získává základní orientaci v jejich cenách.

Asociace starožitníků, z.s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouleté rekvalifikační studium, které poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok asociace pořádá prodejní veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.asociace.com.

 

  • 23. 11. – 26. 11. 2017
  • Otevírací doba: čtvrtek – neděle 23. – 26. listopadu 2017, ČT – SO 10 – 19 hod / NE 10 – 17 hod
  • Vstupné: základní 100,- Kč / pro studenty a důchodce 80,- Kč
  • www.asociace.com
  • Více informací zde
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.