Akademické platformy výpočetního navrhování – UMPRUM

 

Sezónu Galerie UM v akademickém roce 2017/2018 zahájí výstava Akademické platformy výpočetního navrhování. Tento projekt navazuje na první a druhé Experimentální Architektonické Bienále a zároveň probíhá s jeho třetím ročníkem. V prostoru galerie bude prezentován výzkum předních evropských akademických institucí a českých akademických platforem zaměřených na experimentální výzkum v architektuře.
„Vývoj výpočetních technologií a digitalizace architektonických nástrojů radikálně ovlivnily architektonickou praxi a architektonický výzkum. Výpočetní navrhování umožňuje vytvoření záznamů proměnlivých geometrií, kooperaci s jinými disciplínami a přímé napojení na proces fabrikace. Soustředění procesu od návrhu po realizaci do společné sdílené digitální platformy nabízí potenciál silnější zpětné vazby, efektivnější spolupráci a tedy lepší, inovativnější a kreativnější architektonické řešení“přibližuje výhody experimentální architektury profesor Imrich Vaško, vedoucí Ateliéru architektury III UMPRUM a jeden ze zakladatelů a iniciátorů Bienále experimentální architektury. Společně se svým kolegou a spolukurátorem Shotou Tsikoliyou aktivně věnují akademickému architektonickému výzkumu.
Akademické platformy se staly místem předávání potřebných profesních znalostí a know-how, ale i jedinečným prostředím pro výzkum a inovaci. Nové technologie navrhování a výroby vyžaduji větší prostor pro experiment, vývoj, testování a prototypizaci. Stále více jsou tedy využívány možnosti výpočetního navrhování a nových technologií ve spolupráci s dalšími vědeckými obory a technologickým výzkumem.

Výstava prezentuje potenciál výzkumu v oboru výpočetního architektonického navrhování prostřednictvím modelů, prototypů a videoprojekcí. V tomto kontextu jsou prezentované i práce vybraných středoevropských akademických platforem zaměřených na výpočetní navrhování v architektuře (ateliér AIII UMPRUM, MOLAB).

V rámci výstavy také proběhne speciální sympozium MeetUp Praha, které je určeno pro zájemce z široké veřejnosti. Akce se koná ve středu 6. 9. od 10 do 17 hodin v posluchárně 115 na UMPRUM.

 

  • vernisáž: úterý 5. 9. 2017 od 18 hodin
  • výstava potrvá do: 7. 10. 2017
  • Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
  • Otevřeno: pondělí až sobota 10–18 hodin
  • vstup: zdarma
  • Více o výstavě zde

 

Kurátoři výstavy: Imrich Vaško, Shota Tsikoliya
Zúčastněné instituce / platformy: Institute for Computational Design and Construction – University of Stuttgart, The Bartlett School of Architecture – UCL, CITA – Centre for Information Technology and Architecture – KADK, Gramazio Kohler Research – ETH, Institute for Architecture Sciences – TU WIEN, Institute for Advanced Architecture of Catalonia, MOLAB – FA ČVUT, Ateliér architektury III – UMPRUM

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.