Zář 15

Akademické platformy výpočetního navrhování – UMRPUM

Sezónu Galerie UM v akademickém roce 2017/2018 zahájí výstava Akademické platformy výpočetního navrhování. Tento projekt navazuje na první a druhé Experimentální Architektonické Bienále a zároveň probíhá s jeho třetím ročníkem. V prostoru galerie bude prezentován výzkum předních evropských akademických institucí a českých akademických platforem zaměřených na experimentální výzkum v architektuře.

„Vývoj výpočetních technologií a digitalizace architektonických nástrojů radikálně ovlivnily architektonickou praxi a architektonický výzkum. Výpočetní navrhování umožňuje vytvoření záznamů proměnlivých geometrií, kooperaci s jinými disciplínami a přímé napojení na proces fabrikace. Soustředění procesu od návrhu po realizaci do společné sdílené digitální platformy nabízí potenciál silnější zpětné vazby, efektivnější spolupráci a tedy lepší, inovativnější a kreativnější architektonické řešení“ přibližuje výhody experimentální architektury profesor Imrich Vaško, vedoucí Ateliéru architektury III UMPRUM a jeden ze zakladatelů a iniciátorů Bienále experimentální architektury. Společně se svým kolegou a spolukurátorem Shotou Tsikoliyou aktivně věnují akademickému architektonickému výzkumu.

Akademické platformy se staly místem předávání potřebných profesních znalostí a know-how, ale i jedinečným prostředím pro výzkum a inovaci. Nové technologie navrhování a výroby vyžaduji větší prostor pro experiment, vývoj, testování a prototypizaci. Stále více jsou tedy využívány možnosti výpočetního navrhování a nových technologií ve spolupráci s dalšími vědeckými obory a technologickým výzkumem.

Výstava prezentuje potenciál výzkumu v oboru výpočetního architektonického navrhování prostřednictvím modelů, prototypů a videoprojekcí. V tomto kontextu jsou prezentované i práce vybraných středoevropských akademických platforem zaměřených na výpočetní navrhování v architektuře (ateliér AIII UMPRUM, MOLAB).

V rámci výstavy také proběhne speciální sympozium MeetUp Praha, které je určeno pro zájemce z široké veřejnosti. Akce se koná ve středu 6. 9. od 10 do 17 hodin v posluchárně 115 na UMPRUM.

 

  • Vernisáž: úterý 5. 9. 2017 od 18 hodin
  • Výstava potrvá do: 7. 10. 2017
  • Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
  • Otevřeno: pondělí až sobota 10–18 hodin
  • vstup zdarma
  • Více o výstavě zde

 

Kurátoři výstavy: Imrich Vaško, Shota Tsikoliya
Zúčastněné instituce / platformy: Institute for Computational Design and Construction – University of Stuttgart, The Bartlett School of Architecture – UCL, CITA – Centre for Information Technology and Architecture – KADK, Gramazio Kohler Research – ETH, Institute for Architecture Sciences – TU WIEN, Institute for Advanced Architecture of Catalonia, MOLAB – FA ČVUT, Ateliér architektury III – UMPRUM

O Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény. Dvakrát do roku je škola otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací “Artsemestr“. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho polovinu v zahraničí. Pražská UMPRUM, jako jediná východoevropská škola, figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť.

 

Další informace:
Mgr. Kamila Stehlíková
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
náměstí Jana Palacha 80, 116 93 Praha 1
tel: 251 098 201 / mobil: 739 304 060
stehlikova@vsup.cz / www.umprum.cz
VŠUP – Vysoká|škola|uměleckoprůmyslová|v|Praze

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.