Dub 19

Ateliér designu oděvu a obuvi zaujal svou nejnovější kolekcí v Japonsku – UMPRUM

Tvorba studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové zaznamenává celosvětový ohlas. Na začátku února měli mladí návrháři z UMPRUM možnost představit svou kolekci „Japonsko klidná síla“ hned na několika akcích v Tokiu. Objevili se v rámci prezentací na módním týdnu Bunka Fashion Graduate University Fashion Week (30. 1. – 3. 2. 2017) a o pár dnů později pak na International Fashion Showcase (17. – 21. 2. 2017). Na úspěšných prezentacích mladých českých talentů v zahraničí se podílelo České centrum Tokio a České centrum Londýn s podporou Ministerstva kultury České republiky.

ČESKÁ CENTRA PREZENTUJÍ MLADÉ NÁVRHÁŘE
Český design má ve světě dobré jméno. Ročně se díky činnosti a aktivitám Českých center
v zahraničí koná více než 80 akcí zaměřených na módu a design. Nedílnou součástí úspěšné prezentace tvoří partnerství či propojení s významnými českými osobnostmi a institucemi. Spolupráce s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) je všeobecně uznávaná. Studenti Ateliéru designu oděvu a obuvi měli možnost opět zazářit. Stalo se tak díky únorovým turné
do Japonska a Velké Británie. V Japonsku proběhl Bunka Fashion Graduate University Fashion Week (30. 1. – 3. 2. 2017) s českou účastí díky Českému centru Tokio. České centrum Londýn se
o pár dnů později zasadilo o prezentaci v rámci International Fashion Showcase v Somerset House(17. – 21. 2. 2017).

ZEMĚ VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE ZDROJEM INSPIRACE
V „Zemi vycházejícího slunce“ měli mladí designéři z UMPRUM možnost představit se v krátké době již podruhé. Poprvé zde uvedli svůj úspěšný projekt Ikonická recyklace v roce 2015. Díky tomu našli v Japonsku publikum a navíc se jim tato země stala zdrojem inspirace pro nejnovější projekt „Japonsko klidná síla“. V polovině roku 2016 vyzvala Liběna Rochová studenty svého ateliéru na UMPRUM, aby připravili oděvní kolekce inspirované historií a estetikou Japonska. Již za necelý rok poté odcestoval celý ateliér do Tokia, aby výsledky práce prezentoval na prestižním Bunka Fashion Week. V obou případech hrálo významnou roli České centrum Tokio.

 

EVA TAKAMINE, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA TOKIO:
„Z rozhovorů s japonskou veřejností včetně odborníků z Bunka Fashion Graduate University nebo novinářů při módní přehlídce i prezentaci bylo zřejmé jejich nadšení. Myslím, že ocenili osobitý přístup studentů k japonskému tématu i úroveň jeho zpracování. Návštěvníci v módních návrzích vnímali prvky vycházející z jejich kultury, ale zároveň měli možnost objevit něco nového právě díky rozdílné interpretaci a trochu i odstupu k tématu návrhářů odlišné kultury. Toto pro ně bylo, předpokládám, zajímavé a možná i poučné. Osobně mám upřímnou radost, že se tato akce v Tokiu uskutečnila a pevně věřím, že představuje krok k další spolupráci mezi oběma školami a vůbec k vzájemnému propojení našich kultur i v oboru módního designu.“
Pro Liběnu Rochovou je typická absolutní preciznost. Známá česká návrhářka sama uvádí, že pro vznik každé ucelené módní kolekce je zásadní teoretická příprava. Z toho důvodu se rozhodla uspořádat přednášky předních japanologů věnované náboženství, umění, literatuře. Díky tomu získali studenti vhled do japonské kultury a identity. Kolekce představují osobitou reflexi studentů fascinující a Evropanovi vzdálené kultury.

LIBĚNA ROCHOVÁ, VEDOUCÍ ATELIÉRU DESIGNU ODĚVU A OBUVI:
„Naše druhá cesta do Japonska splnila účel. Kolekce byla velmi kladně hodnocena paní rektorkou Dr. Sanae Kosugi a profesory módy z Bunka University. Byli nadšeni katalogem i kolekcemi. Dostali jsme příslib další spolupráce. V září přijedou představit své kolekce vybraní studenti Bunka Academy na Mercedes Benz Prague Fashion Week. Na Bunka University Graduate Fashion Week jsme předvedli vyspělou a profesionální práci. Každý student se zadání ‚Japonsko – klidná síla‘ zhostil na výtečnou. Modely vyjadřovaly výstižně inspirační zdroj.“

JAPONSKO/CHVÁLA NESTÁLOSTI V OSMI MINUTÁCH
Celou cestu do Japonska, zákulisí i přehlídky Bunka University Graduate Fashion Week a konfrontaci mladých designérů s autentickým prostředím zaznamenal Jakub Jahn s kameramanem Davidem Markovičem. Vznikla tak osmiminutová audiovizuální esej s názvem Japonsko/Chvála nestálosti. Snímek pojednává o setkání české oděvní kolekce s jejími japonskými kořeny.

JAKUB JAHN, REŽISÉR:
„Nejedná se o dokument v pravém slova smyslu, je to spíše velmi subjektivní vzpomínka na výlet do země, kde se neořezávají sakury a kde až prasklina učiní z vázy umělecké dílo. Móda je ve filmu všudypřítomná.”
Originální prezentace české módy se uskutečnila v rámci probíhajícího Roku české kultury v Japonsku.

 

Z LODÝNA S OVACEMI
V polovině února se ve Velké Británii konala přehlídka tvorby studentů Ateliéru módní tvorby a Ateliéru designu oděvu a obuvi pod kurátorským vedením Pavla Ivančice. Výstava s názvem There Is Only You proběhla v rámci mezinárodní přehlídky mladých módních talentů International Fashion Showcase 2017 (IFS), a to přímo v prostorách Somerset House jako doprovodná akce London Fashion Week. Čeští designéři se tady představili již počtvrté, a to díky aktivnímu úsilí Českého centra Londýn, jež se pod vedením ředitelky Terezy Porybné dlouhodobě věnuje propagaci české módy v zahraničí.

TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:
,,Módu v našem programu vnímáme spíše jako umění než byznys. Snažíme se ukázat její přesahy do jiných oborů, jak dokáže kreativně reagovat na současný svět a zároveň udržovat kvalitu tradičních řemesel. Pro mne osobně je spolupráce s mladými designéry vždy velkou inspirací, kterou se snažím využít v dalších projektech a občas se objeví i v mém šatníku.“

Česká výstava již podruhé obsadila přední příčky na této prestižní mezinárodní přehlídce. Odborná porota v čele s přední módní kritičkou Sarah Mower, která píše i pro US Vogue, nominovala Českou republiku za výstavu There Is Only You na Country Award, cenu pro nejlepší účastnící se zemi, a Kateřinu Plamitzerovou, jednu z vystavujích designérů, na cenu pro Nejlepšího designéra.
V minulém roce slavila česká expozice studentů a absolventů UMPRUM na IFS nebývalý úspěch v podobě hlavní ceny poroty za instalaci Last Fata Morgana. V předchozích letech se díky spolupráci Českého centra a Czech Fashion Council v Londýně představili například Pavel Berky, Jakub Polanka, Petra Ptáčková, Janja Prokić, Hana Frišonsová…

120 MINUT V GALERII ČESKÝCH CENTER
Výběr oděvních originálů, které se objevily na výstavě „Japonsko, klidná síla“ se po úspěšné tokijské prezentaci představilo v rámci tiskové konference konané 11. 4. 2017 v době od 14 – 16 hodin
v Galerii Českých center v Rytířské. Mezi prezentovanými modely byly zahrnuty oděvy čerstvé diplomantky Kateřiny Plamitzerové, která s touto kolekcí získala 2. místo na Showcase na Mercedes Benz London Fashion Week (MBLFW) v Londýně a byla v úzké nominaci na Czech Grand Design /2. místo/ v kategorii Módní designér roku. Tato kolekce byla také předvedena na Mercedes Benz Prague Fashion Week (MBPFW) a byla hodnocena jako nejlepší mezi všemi.
ČESKÁ CENTRA

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Economic Impact přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

www.czechcentres.cz
VYSOKÁ ŠKOLA UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ V PRAZE

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola je rozdělena na šest kateder – architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi.

www.umprum.cz

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.