Bře 13

Aukce výtvarného umění – Aukční dům European Arts

V aukci se nabízí raritní fauvistický obraz Václava Špály Krajina s kolejemi (1912) s vyvolávací cenou 3,9 milionu korun a pozoruhodný olej Josefa Ullmanna / Nocturno z majetku spisovatele Karla Čapka.

V nedělní aukci síně European Arts se bude dražit přes 360 vybraných výtvarných děl. Ta nejhodnotnější jsou z přelomu století a z období meziválečné moderny. Obdivovatelé Zdeňka Buriana dostanou šanci obohatit své sbírky o 17 jeho prací na papíře a 2 mimořádné malby.Zajímavostí aukce bude impresionisticky laděný obraz Josefa Ullmanna / Nocturno, který pochází z majetku Karla Čapka.

  • Aukce výtvarného umění
  • Pořádá aukční dům European Arts
  • v neděli 19. března od 13.00 / Grégrův sál Obecního domu
  • Předaukční výstava: v prostorách aukčního domu European Arts, Praha 1, Senovážné náměstí 8 ve dnech 6. 3. 2017 – 18. 3. 2017 od 10.00 do 18.00 a v neděli 19. 3. 2017 od 10.00 do 12.00.

Největší pozornost se bude upínat k dražbě mimořádného obrazu Václava Špály / Krajina s kolejemi (1912, olej na lepence, 50 x 66,5 cm). Jde totiž o autorovo raritní fauvistické dílo, které je v kontextu jeho tvorby výjimečnou prací, a o to větší je jeho sběratelská hodnota. Sedmadvacetiletého malíře pravděpodobně inspirovala krajina v okolí Sobotky. Vyvolávací cena začne na 3,9 milionu korun.

Charizmatický olej Krajina s kolejemi je zaměřen na motiv velmi typický pro českou krajinu, ovšem ve Špálově podání, díky svěžímu uvolněnému rukopisu, představuje velkolepě ztvárněný kus živé přírody. Lehkost provedení malby a práce s prosvítající podložkou, především v horní části výjevu, vnáší do obrazu vzdušnost a dynamiku, která je podpořena energickými tahy štětce tolik vlastními Špálovu výtvarnému vyjádření. Jedná se o raritní fauvistické Špálovo dílo blízké ikonickým dílům Krajina u Sobotky či Cesta na Lopudu. Jeho výtvarné pojetí se přidržuje přirozené podoby vnější reality. Námět obraz pochází pravděpodobně z okolí Sobotky, kde se roku 1904 usadili Špálovi rodiče a kde často pobýval i jejich syn Václav.

Hodnotu Nocturna, excelentní malířské práce Josefa Ullmanna, významného krajináře, jednoho z průkopníků impresionismu u nás (kolem r. 1900, olej na plátně adjustovaném na lepence, 95 x 75 cm), značně obohacuje také zajímavá provenience. Mistrovské rané dílo Josefa Ullmanna z majetku spisovatele Karla Čapka, v němž autor rozehrává kolorit do opojné palety tónů, spíš zdušených, celek je sonorní melodií v mollovém ladění s elegickým, lehce melancholickým vyzněním – jako bychom slyšeli kultivovaný projev Dvořákových Dumek či Sukových secesních kusů, jde do aukce s vyvolávací cenou 500 000 korun, odhadní cena je stanovena na 1 – 1,5 milionu korun.

Dalším mimořádně zajímavým dílem v široké nabídce březnové aukce European Arts je publikovaný olej na plátně Maxe Švabinského / Anna Vejrychová jako múza, který byl restiutován z Národní galerie v Praze potomky slavného českého sběratele a mecenáše umění Jindřicha Waldese. Obraz je opatřen štítkem Waldesovy obrazárny W č. 107 a štítkem NG v Praze O 1806. O tomto oleji se zmiňuje také Jana Orlíková ve své publikaci Ráj a mýtus, Gallery, Praha 2001, na straně 64. Vyvolávací cena byla stanovena na 2 300 000 korun.

Josef Šíma, vyhledávaný autor, který žil od roku 1921 v Paříži bude v nedělní aukci v Obecním domě v Praze zastoupen šarmantní kresbou, Běla Kašparová (1926, akvarel a tuš na papíře, 98 x 55 cm), z doby, kdy stoupal jeho zájem o portrét. Odhmotněné tělo zobrazené malířky zakončuje typický Šímův ostrý, řezaný profil hlavy, v němž jsou jen modré oči a výrazná ústa, jejichž tušovou kresbu podporuje akvarel, zatímco vlasy jsou spojené s okolním prostorem. Máme tak před sebou výjimečně půvabnou práci jak velmi vyspělým provedením, tak velikostí, která byla pro tehdejší Šímovy kresby typická. Aukce začne na ceně 900 000 korun.

Milovníky moderního slovenského umění jistě zaujme obraz Kompozice, jehož autorem je jeden ze zakladatelů moderního malířství a grafiky na Slovensku, mnohostranný umělec Ludovít Fulla (1933, olej na plátně, 17 x 15 cm). Přes nevelký rozměr vyniká tato práce velkorysou kompozicí. Vyvolávací cena je 1,2 milionu korun.

Současné umění je zastoupeno mimo jiné olejem Václava Boštíka / Modré rozjímání (1989), který jde do aukce s cenou 1,1 milionu, a pastelem Karla Malicha / Světlo (1994), který se bude vyvolávat za 250 000 korun.

Po právě skončené úspěšné výstavě Vzdálené světy, kterou European Arts uspořádali Zdeňku Burianovi ve svých prostorách, nabídne nyní tato síň v aukci 17 jeho prací na papíře a 2 obrazy. Oba byly k vidění také na velké Burianově výstavě v Jízdárně Pražského hradu v roce 2005. Dobrý bílý muž z Lambaréné (1962) má vyvolávací cenu 400 000 a Krutá Diana (1963) 700 000 korun.

About the Author:

Sorry, the comment form is closed at this time.