Aukce výtvarného umění – Aukční síň European Arts

V aukci se nabízí mimořádná kolekce vzácných obrazů Zdeňka Buriana.

Nedělní aukce v Obecním domě v Praze nabídne sběratelům a milovníkům umění ojedinělou kolekci mnohokrát vystavovaných a publikovaných obrazů Zdeňka Buriana.

Ikonické Burianovo dílo Křováci (1975), které bylo na titulní straně autorovy monografie z roku 2005 a zdobilo výstavu v Jízdárně Pražského hradu, startuje v nedělní aukci na částce 400 000 korun. Příklepová cena se ovšem vzhledem k významu tohoto obrazu odhaduje na částku kolem 1 milionu korun. Další obraz Zdeňka Buriana, který pravděpodobně překoná hranici jednoho milionu korun je majestátní olej Tygr Ussurijský z roku 1966.

S vyvolávací cenou 800 000 korun jde do aukce velmi půvabná kresba Josefa Šímy – Podobizna ženy (1926), která je skvělou ukázkou Šímova intuitivního vhledu, podpořeného mimořádným výtvarným talentem. Z kresby je patrné, že žena Šímu velmi zaujala, nechal vyznít její tělo, které jako by se rodilo z prázdna plochy. Kresba přesně vystihuje Šímův styl poloviny dvacátých let, kdy dokázal skloubit prchavost a pomíjivost zážitku s vnitřním tvarem.

Všechny znaky vrcholné karikaturní tvorby nese velmi živá a bezprostřední práce Františka Kupky – La Bande internationale des capitalistes, ve které Kupka reagoval na aktuální politickou událost, týkající se britské invaze do búrského státu, podnícené zejména objevením ložisek zlata. Tuš a akvarel na papíře o rozměrech 25 x 31,5 cm začne hledat nového majitele v Grégrově sále s příznivou vyvolávací cenou 150 000 korun.

Impresionisticky laděná Lesnatá krajina s potokem Antonína Chittussiho datovaná do roku 1884 je krásnou ukázkou Chittussiho uvolněného velmi moderního malířského přednesu. Olej na plátně o rozměru 62 x 73,5 cm bude nabízen za vyvolávací cenu 740 000 korun.

Sběratelsky velmi zajímavý, publikovaný a mnohokrát vystavený olej od ,,malujícího šašoura,, Josefa Hlinomaze – Festival kouzelníků a vědců (1965), ve kterém nás vtahuje do svého světa, docela osvobozeného od nějakého mudrování nebo řešení hlubších výtvarných problémů. Objevujeme zde tvorbu neakademickou a zcela nepřijatelnou pro výtvarné estetiky, ale plnou jiskřivého života, tedy toho, co udělá lidem „dobře u srdce“. Vyvolávací cena je 380 000 korun.

Síň European Arts, jako jediná tuzemská aukční firma, systematicky nabízí nejen české, ale také světové umění s doloženou proveniencí.

Tentokrát bude v aukci mimo jiné působivá krajina od vůdčí osobnosti barbizonské malířské školy Jean Baptiste Camille Corota s názvem Crécy- en Brie Clocher Du Village, která je publikovaná v Cataloque raisonné. Zájemce o tento zajímavý olej s výbornou proveniencí může začít svůj boj na částce 1, 5 milionu korun.

About the Author:

Sorry, the comment form is closed at this time.