Kvě 22

Aukční výstava European Arts

V nedělní mimořádně úspěšné aukci European Arts se prodal v novém suverénním aukčním rekordu důležitý obraz Jindřicha Štyrského – Kominík a sněhulák z roku 1925. Dražitelé po napínavém souboji na sále i na telefonu vytáhli jeho cenu na 23 600 000 korun včetně aukční přirážky.
Dominantou nedělní aukce European Arts se stal Štyrského obraz Kominík a sněhulák z období Devětsilu. Olej na plátně o rozměrech 70,5 x 50,5, který pochází z počátků jeho prvního pařížského pobytu, byl vystaven pod francouzským názvem Ramoneur et bonhomme de neige na výstavě artificialismu v Paříži na přelomu let 1925 – 1926. Podle předního znalce PhDr. Karla Srpa nález tohoto díla významně dotváří poznání o malířství 20. let.
S cenou 23 600 000 korun včetně aukční přirážky se stal nejdráže prodanou položkou nedělní aukce a zároveň jde také o nový aukční rekord Jindřicha Štyrského v historii aukcí.
Sběratelé v nedělní aukci umění za jediné odpoledne utratili přes 100 milionů a zakoupili více než 78 procent nabízených položek. Většina důležitých děl mnohonásobně překonala vyvolávací cenu a bylo vidět, že sběratelé náležitě docenily kvalitu aukční kolekce.
Václav Špála / Idyla (Dívky, Koupání) – pozoruhodný olej klasické moderny z roku 1910, ve kterém Špála ukazuje svůj mistrovský výraz (zcela originální lyrickou variantu fauvismu), vyletěl z vyvolávací ceny 2,8 milionu na rovné 4 miliony korun bez aukční provize.
Česká krajinářská škola byla v aukci zastoupena krajinářem nejvýznamnějším, Antonín Slavíček / Krajina od Německé Rybné, svěží dosud neznámé impresionisticky laděné dílo v původní adjustaci získal nový majitel po bitvě zájemců na sále i na několika telefonech za 2 850 000 korun.
Brilantně ztvárněná kresba Jakuba Schikanedera / Kontemplace – datovaná do roku 1893, ve které autor syntetizuje veškeré své mistrovství, našla v neděli odpoledne nového majitele za 1 600 000 korun.
Za 3 550 000 korun se vydražilo plátno Nevěsta od Alfonse Muchy z roku 1917. Dražba tohoto obrazu začínala na 2 800 000 korun.
Šarmantní publikovaná malba Zdeňka Sklenáře / Dáma (Figura) šla do aukce s vyvolávací cenou 1 milion korun, aukce se zúčastnilo devět dražitelů po telefonu a dva zájemci v sále, po dlouhém napínavém souboji získal toto výjimečné Sklenářovo dílo zájemce ze sálu za částku 2 800 000 korun.
K zajímavým a hodnotným položkám aukce patřila nepochybně dražba patinovaného bronzu slavného francouzského sochaře Emila Antoina Bourdella / Hérakles archer z roku 1909. Mnohokrát vystavovaná plastika se vydražila za 9 700 000 korun.
Za vyvolávací cenu 650 000 korun byl vydražen obraz Závodní automobil a pozorovací balon od Kamila Lhotáka z významného roku 1942.
V závěru nedělní aukce European Arts byl nabízen mimořádný objev devíti děl významného člena Devětsilu Jiřího (REMO) Jelínka. Nejvýznamnější z nich, mnohokrát vystavovaný a publikovaný obraz Nábřeží (olej, plátno, 47 x 63 cm) datovaný do roku 1923. Po dlouhé přestřelce dražitelů, byl nakonec vydražen za 3 100 000 korun, což je více než desetinásobek vyvolávací ceny.

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese:
European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel., 233 343 194, nebo 602 468 308 e-mail: info@europeanarts.cz Aukční katalog je na adrese www.europeanarts.cz .

About the Author:

Sorry, the comment form is closed at this time.