Bienále experimentální architektury vol.#3 – Galerie Jaroslava Fragnera

VÝSTAVA
Experimentální site-specific Pavilon
SOMA & Fakulta architektury Univerzity v Innsbrucku
16. – 30. 10.* Praha 1, Malostranské náměstí
26. 10., 18 h* Opening

Rakouští architekti Kristina Schinegger a Stefan Rutzinger (SOMA), kteří mají s realizacemi experimentální architektury bohaté zkušenosti, postaví spolu se svými studenty z Univerzity v Innsbrucku na Malostranském náměstí v druhé polovině října experimentální site-specific pavilon z celulózy. Modifikovaná celulóza, na jejímž výzkumu studenti fakulty architektury předchozí semestr právě pro realizaci v rámci EAB #3 intenzivně pracovali, předvede návštěvníkům možnosti charakteru materiálu v různých částech konstrukce.

Pavilon navržený konkrétně pro Malostranské náměstí se zároveň tři večery promění v letní minikino, pro které režisérka a kurátorka Národního filmového archivu Johana Švarcová připravila tři bloky krátkých filmů studentů katedry kamery FAMU. Jedná se o tematickou projekci věnovanou architektuře a prostoru složenou ze cvičení 1. ročníku s názvem Seznámení. V tomto cvičení mají studenti katedry kamery již několik let stejný úkol – na piazzetě Národního divadla natočit krátké video a vizuálně konfrontovat moderní architekturu s architekturou historickou do jednoho konzistentního filmového tvaru. (Termíny projekcí: pondělí 16. 10. a v úterý 17. a 24. 10. vždy večer od 19 hodin).

 

KONFERENCE (pouze anglicky )
Mezinárodní sympozium
Rakouská účast: Wolf D. Prix – COOP HIMMELB(L)AU, Kristina Schinegger – SOMA ZT GmbH
26. 10., 9 h Praha 1, kino Světozor, Vodičkova 41

Bienále experimentální architektury (EAB) je v České republice jedinou platformou pro experimentální architekturu, která jako alternativa k většinové stavební produkci, využívá současných nástrojů parametrického navrhování, robotických systémů a syntetické biologie. EAB umožňuje setkání s mezinárodně uznávanými experty formou výstavy, sympozia, site specific pavilonu s experimentální filmovou projekcí na Malostranském náměstí (NFA+FAMU) a studentských workshopů. Pod titulem EAB #3: Zaha Hadid Story se skrývá poutavé seznámení s dílem a vlivem výjimečné architektky a s dosud nezveřejněnými návrhy studia Zaha Hadid Architects. Sympozia se zúčastní uznávané, pro české studenty málo dostupné osobnosti, architekti, teoretici a pedagogové jako např. Wolf D. Prix (AT), Kristina Schinegger (AT), Patrik Schumacher (UK, DE), Ben van Berkel (NL). Další součástí bienále je workshop robotického navrhování pod vedením RFR/M (Jindřich Ráftl & Jan Tůma / CZ) a site-specific pavilon, připravený vídeňským ateliérem SOMA spolu se studenty architektury na Univerzitě v Innsbrucku (papírová celulóza, robotické zpracování; realizace experimentální architektury renomovaným studiem).

V roce 2017 se Bienále experimentální architektury koná v Praze již potřetí a orientuje se na soudobou digitální kulturu v architektuře a urbanizaci. Snaží se nabídnout návrhy řešení moderních ekologických a sociálních problémů ve městech.

Ateliér SOMA založili a vedou od roku 2007 Kristina Schinegger a Stefan Rutzinger spolu s Martinem Oberascherem. Oba architekti působí také pedagogicky na univerzitách ve Vídni, Mnichově a na Bartlett School of Architecture, UCL v Londýně. Jejich aktivity zahrnují vývoj současného parametrického designu, aplikace složitých geometrií i akademický výzkum. Tým byl oceněn v řadě mezinárodních soutěží a jeho práce dosáhla celosvětového uznání v publikacích a výstavách, ať již na architektonickém Bienále v Benátkách v roce 2010 nebo na přehlídce Archilab v roce 2013. Známé realizace: pavilon EXPO (Korea, 2012), rozšíření foyer stavební akademie (Salcburk, 2012) či mobilní umělecký pavilon (2011).

 

www.gjf.cz
www.eabiennial.com
www.coop-himmelblau.at
www.SOMA-architecture.com
www.kinosvetozor.cz

Rezervace vstupenek:
www.kinosvetozor.cz/cz/program/filmy/9179/Bienale-experimentalni-architektury-/#3–Sympozium

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.