Kvě 29

ČESKÁ STUDENTKA VYHRÁLA MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ S OBALEM NA MALÍŘSKOU ŠTĚTKU

Mezinárodní soutěž obalového designu Young Pakcage, kterou od roku 1996 vyhlašuje společnost Model Obaly vyhrála studentka z Plzně Kateřina Puncmannová. Porazila přes 700 soutěžících z 57 zemí světa. Porotu zaujala víceúčelovým obalem na malířskou štětku, ze kterého se složí malířská čepice.
Do 22. ročníku Young Pakcage se přihlásilo 744 designérů z rekordního počtu 57 zemí. Organizátoři vyzvali tvůrce, aby dokázali, že i kvalitní obal může být zábavný. Ceny za nejpovedeněji obaly na téma Open & Play získali designéři z Kanady, Maďarska, Velké Británie a již tradičně ze Slovenska a České republiky. Nejvyšší ocenění Model Obaly Prize získala Kateřina Puncmannová.
Soutěž jako jedna z mála dává příležitost i mladším studentům, kteří mají v Young Package vlastní kategorii. Vítězem středoškolské kategorie se stal obal na lentilky Barbory Semanové z Košic. Obal je vybaven prolomenou stěnou, díky které nedochází k natržení při otevírání a zavírání. Slouží také jaké hrací kostka čímž autorka splnila letošní zadání Open & Play.
KOPAČKY ZABALENÉ DO FOTBALOVÉHO HŘIŠTĚ
Soutěž pro studenty a designéry do 30ti let udělila osmi výhercům ve dvou kategoriích 75 000 Kč. Jednou z cen je také honorovaná stáž v Inovačním centru Model Obaly. Tu vyhráli designéři z Kanady Jamie Zabarte a Adrian Sutherland, kteří pod vedením odborníků prozkoumají svět výroby a navrhování nejrůznějších typů obalů. Speciální cenu inovačního centra vyhráli za papírový obal na kopačky, který se po rozložení stane fotbalovým hřištěm.
HLÁSÍ SE TVŮRCI ZE VŠECH KONTINENTŮ
„Moc nás těší, že se soutěže zúčastňuje čím dál tím více designérů ze zahraničí. Letos evidujeme přihlášky z rekordního počtu 57 zemí světa. Zatímco v posledních letech obsazovali vítězná místa Češi, ve 22. ročníku uspěli také tvůrci z Kanady, Velké Británie, Maďarska a tradičně také ze Slovenska,“ naznačuje výsledky soutěže Kateřina Švarcová, vedoucí marketingu společnosti Model Obaly a. s.
VÝSTAVA OPEN & PLAY
Výstavu nejlepších prací designéři Matěj Coufal a Eduard Herrmann, kteří v soutěži sami uspěli v roce 2015 s obalem na svíčky. Matěj Coufal zazářil v soutěži už v roce 2013 s obalem na Viagru. Vítězné obaly se na měsíc usadí v Galerii CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1. Letní výstava plná zábavných obalů začne 22. června 2017 a potrvá až do 28. července 2017.
DALŠÍ OCENĚNÍ
Druhé místo získala Zita Sirán z Maďarska s obalem na mléko. Konstrukce umožňuje skládání a hru s geometrií. Třetí příčku ve vysokoškolské kategorii obsadil Thomas Lavin z Velké Británii. Jeho obal re:PLAY je sám o sobě hrou. Klasický papírový materiál spolu se šrouby a matkami tvoří spletitou skládačku, která ukrývá různá nářadí.
Druhé místo patří Anně Dvořákové z Plzně. Studentka navrhla obal na lahvičky mléčného nápoje, který slouží jako plocha deskové hry. Ze samotných lahviček na mléčný nápoj se stávají hrací figurky. Třetí místo obsadila Dora Kolářová s obalem na boty, který je omotán skákací gumou. Porota ocenila nejen grafické zpracování, ale také výběr materiálu a účel balení.
Cenu CZECHDESIGN získali Anna Kapi a Adam Matyikanics z Maďarska, z Eszterházy Károly University. Jejich obal na slunečnicová semínka je zároveň papírovým krmítkem pro ptáky.

 

 

OCENĚNÍ
Studenti vysokých škol a designéři do 30 let
1. místo: Kateřina Puncmannová, Obal na malířskou štětku, ČR, Západočeská univerzita v Plzni
2. místo: Thomas Lavin, re:PLAY, Velká Británie, University of Wolverhampton
3. místo: Zita Sirán, schoolMILK, Maďarsko, Szent István University
Studenti středních a vyšších odborných škol
1. místo: Barbora Semanová, Příběhy lentilek, Slovensko, Škola užitkového výtvarníctva Košice
2. místo: Anna Dvořáková, Actimel game, ČR, Střední odborná škola obchodu, užitého umění
a designu Plzeň
3. místo: Dora Kolářová, Obuj se a hraj, ČR, Střední Průmyslová Škola Volyně
Cena Inovačního centra Model Obaly: Jamie Zabarte a Adrian Sutherland, Soccer Field In A Box, Kanada, Conestoga College
Cena CZECHDESIGN: Anna Kapi, Adam Matyikanics, Foodnook, Maďarsko, Eszterházy Károly University

 

INFO VE ZKRATCE
Mezinárodní soutěž Young Package Datum slavnostního vyhlášení: 26. 5. 2017
Vyhlašovatel & zakladatel: Model Obaly a.s. Organizátor: CZECHDESIGN
Manažerka soutěže: Radka Machalická Email: radka.machalicka@zechdesign.cz
Téma 2017: Open & Play Grafické řešení: Tereza Bierská

ZA PODPORU DĚKUJEME VŠEM PARTNERŮM
Česká centra, One Design Week, Studio Činčera, Slovenské centrum dizajnu, Design Portál, Designmag, Design Cabinet, Font, Časopis Packaging, Svět balení, Sketcher, Artnagrada

 

YOUNG PACKAGE 2017: VÝROKY POROTCŮ
Studenti vysokých škol a designéři do 30 let:
1. místo, Model Obaly Prize, Kateřina Puncmannová, Česká republika, Západočeská univerzita v Plzni
Obal na malířskou štětku a štětce
Porota se letos na vítězi jednoznačně shodla. Kateřina Puncmannová navrhla nejen obal, ale především do detailu dotažený koncept, který by se mohl okamžitě dostat do výroby. Obal je charakteristický výraznou, hravou grafikou a minimem odpadního materiálu. Autorka vymyslela obal na malířskou štětku, který se jednoduchým složením transformuje na čepici chránící před umazáním. Podle porotců má tento výstižný a praktický návrh velký marketingový potenciál.

2. místo, Zita Sirán, Maďarsko, Szent István University
schoolMILK
Druhé místo obsadila podle slov porotců vizionářská práce. Obal se stává jakousi jednotkou, která vyzývá k hravosti. Jeho konstrukce umožňuje skládání a hru s geometrií. Tento obal na mléko z dílny maďarské designérky je určen především dětem a má také sociální aspekt. Celý návrh motivuje ke spojování obalu s dalšími, čímž získal přesah, potenciál a uznání poroty.

3. místo, Thomas Lavin, Velká Británie, University of Wolverhampton
RE:play
Obal re:PLAY studenta Thomase Lavina z Velké Británie je sám o sobě hrou. Klasický papírový materiál spolu se šrouby a matkami tvoří spletitou skládačku, která ukrývá různá nářadí. Práce nápadně připomíná českou stavebnici Merkur, nově ovšem v papírovém provedení. Porotu mimo jiné zaujalo nezvyklé spojení papíru a kovových šroubů. Obal má několik vrstev a tak se z vybalování stává nekonečný proces objevování nových předmětů i materiálů.

Cena CZECHDESIGN, Anna Kapi, Adam Matyikanics, Maďarsko, Eszterházy Károly University
Foodnook
Obal na slunečnicová semínka je zároveň papírovým krmítkem pro ptáky. Maďarští designéři zaujali nejen grafickým ztvárněním, ale také do detailu promyšlenou konstrukcí. Transformace obalu v krmítko je naprosto jednoduchá a intuitivní. Zajímavý koncept si vysloužil cenu CZECHDESIGN.

Studenti středních škol
1. místo, Barbora Semanová, Slovensko, Škola užitkového výtvarníctva Košice
Příběhy lentilek
Jedná se o šestibokou krabičku se zajímavou konstrukcí. Obal na lentilky je vybaven prolomenou stěnou, díky které nedochází k natržení nebo poškození obalu při jeho otevírání a zavírání. Součástí návrhu je také přebal papírové krabičky, který může být různě graficky ztvárněn pro účely limitovaných edicí. Obal slouží také jako hrací kostka, čímž autorka splnila zadání Open and Play.

2. místo, Anna Dvořáková, Česká republika, SOŠ obchodu, užitého umění a designu Plzeň
Actimel Game
Anna Dvořáková navrhla obal, který slouží jako plocha deskové hry. Ze samotných lahviček na mléčný nápoj se stávají hrací figurky. Po rozbalení můžeme začít okamžitě hrát, aniž by vznikal jakýkoli odpad. Minimalistická a čistá grafika velmi dobře odpovídá produktu, který obal chrání.

3. místo, Dora Kolářová, Česká republika, Střední průmyslová škola Volyně
Obuj se a hraj
Porota ocenila nejen grafické zpracování, ale také výběr materiálu a účel balení. Guma primárně drží uzavřenou krabici na boty pohromadě. Sekundárně funguje jako samostatný objekt, totiž jako skákací guma. Barevně sladěný koncept si vysloužil třetí místo ve středoškolské kategorii.

Cena Inovačního centra Model Obaly, Jamie Zabarte & Adrian Sutherland, Kanada, Conestoga College
Soccer Field In A Box
Práce se zpracováním naprosto vymyká ve své kategorii. Obal na kopačky, který se promění v malé fotbalové hřiště, je vytisknut polygrafickou komerční technologií. Porotu krom tohoto aspektu zaujal také tím, že disponuje jednoduchým grafickým zpracováním, čistou a promyšlenou konstrukcí. Designérům z Kanady se podařilo navrhnout inovativní obal na profesionální úrovni.

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.