ČESKÉ UMĚNÍ SKLA / CONCERTO GLASSICO – České centrum praha

ČESKÉ UMĚNÍ SKLA / CONCERTO GLASSICO

Nová výstava Českých center představí umění českých sklářů. Projekt s názvem Concerto Glassico, který vznikl ve spolupráci Českých center a Createam, má jasný cíl: oživit povědomí o českém skle a poukázat na rozmanitost oboru. Postihuje komplexní, odvětvovou prezentací českého sklářského a bižuterního průmyslu ve všech souvislostech. Přestože je výstava určena převážně pro zahraniční trhy, čeští návštěvníci nezůstanou opomenuti. Výstava bude k vidění od 6. 1. 2017 do 31. 1. 2017 v Galerii Českých center v Rytířské 31. Za přípravou rozsáhlého projektu stojí dvojice organizátorů: Česká centra a Createam.  

 

Prezentace v Galerii Českých center Praha volně a v menším měřítku navazuje na úspěšnou a doposud nejrozsáhlejší výstavu skla a bižuterie v České republice, výstavu Concerto Glassico, která se v roce 2016 po dobu tří měsíců konala v Toskánském paláci v Praze. Jejím základním motivem je fotografické setkání s díly vynikajících výtvarníků, s osobnostmi českého sklářství, které svým myšlením, souborem vlastností, jednáním a výsledky své práce ovlivnily vývoj sklářského umění a přispěly k osobitosti a vysoké úrovni českého sklářství.

Fotografickou část výstavy „Skleněné rozhovory“ autora prof. Miroslava Vojtěchovského skvěle doplňují nejobdivovanější díla z výstavy Concerto Glassico 2016, kterými jsou na základě ohlasů z knihy návštěvníků díla „Zrození života“ prof. Vladimíra Kleina, „Vlna“ prof. Jaroslava Svobody a „Korunovační klenoty krále Karla IV.“, které vytvořil Jiří Pačínek, objekt „Andělé“ Denisy Holubové, „Karel IV.“ Františka Janáka a vitráž Skloartu Lubenec „Abstrakce“ a 3D objekt „Zrození“ Jitky Kantové. Vedle šesti výtvarných děl renomovaných výtvarníků starší a střední generace jsou vystaveny práce jedenácti studentů sklářské školy v Novém Boru.

Spolupráce Českých center na projektu Concerto Glassico je jedním z příkladů jak podporovat české kulturní a kreativní průmysly a pomáhat při jejich prosazování na domácím i mezinárodním trhu. Je ukázkou fungování ekonomické diplomacie v praxi.

Tradiční Concerto Glassico v Toskánském paláci v Praze se stalo za uplynulé 4 roky komplexní, odvětvovou prezentací českého sklářského a bižuterního průmyslu ve všech souvislostech. Poprvé se tento projekt představil široké české i zahraniční návštěvnické veřejnosti v roce 2014 v Toskánském paláci v Praze pod patronací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Pro velký úspěch se z něj stalo pravidelné bienále a už v roce 2016 Concerto Glassico ukázalo, že je schopno vykročit do světa a účinně podpořit exportní příležitosti. Cílem projektu je vytvářet marketingovou platformu pro sklářské firmy, školy, výtvarníky, zvýšit povědomí o českém skle a bižuterii a zviditelnit současný potenciál, jedinečnost a kvalitu, které tato odvětví českého průmyslu představují. Zájem o Concerto Glassico projevila galerie Petronas ve Twin Towers v Kuala Lumpur. Kurátorem výstavy je prof. Miroslav Vojtěchovský, doprovodný program (workshop) zajišťuje Skloart Lubenec. Pro návštěvníky v Galerii Českých center jsou připraveny AV interaktivní programy a pro ty, kteří si budou chtít vyzkoušet živou práci sklářů, bude připravena tvůrčí dílna, kde si mohou vytvořit pod dohledem odborníků vlastní bižuterii nebo skleněné vitrážky Skloartu z Lubence.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od 6. 1. 2017 a potrvá do 31. 1. 2017. Otvírací doba ve všední dny je od 11.00 do 18.00. V sobotu je výstava otevřena od 11.00 do 17.00. Vstup na výstavu je volný.

 

 • 6. 1. 2017 – 31. 1. 2017
 • www.czechcentres.cz
 • Galerie Českých center, Rytířská 31, Praha 1
 • Kurátor: Miroslav Vojtěchovský

 

Doprovodný program:

 • 11. 1. 2017 15 – 18 workshop Vytvořte si vlastní vitráž
 • 19. 1. 2017 11 – 18 workshop Vytvořte si vlastní šperk

 

Organizátor:                           Česká centra

Hlavní partner:                       Createam

Otevírací doba:
PO – PÁ 11–18, SO 11–17
VSTUP VOLNÝ

ČesKá centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.  V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více bezmála 90 uskutečněných akcí patří do kategorie DESIGN.  Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.

 

Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

 

Česká centra pro český design ve světě

 • podporují účast českého zastoupení na významných přehlídkách a veletrzích v zahraničí;
 • realizují doprovodné programy s designéry;
 • jsou partnery řady významných českých designových soutěží, např. Nový (Z)boží, CzechGrand Design, Bienále Brno;
 • vítězům cen zajištují zahraniční rezidenční stáže;
 • organizují výstavy, press-tripy pro novináře, kurátorské cesty, módní přehlídky, workshopy
  a další akce pro prezentaci českého designu ve světě;
 • v uplynulých letech zajistila českou účast na světových veletrzích a přehlídkách: International Fashion Showcase (Londýn), Řez/Incision na Schmuck (Mnichov), Berlin Fashion Week (Berlín), Fashion Talk Room (Praha), Milano Design Week (Milán), Bratislava Design Week (Bratislava), TENT London (Londýn), Brilliant by Design (zahraniční síť českých center)…
  czechcentres.cz

 

 • Kontakt pro novináře:

Oddělení komunikace a marketingu

Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;

komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.