Čvn 26

Devon Dikeou: Tricia Nixon: Summer of 1973 – FUTURA

Devon Dikeou: Tricia Nixon: Summer of 1973

„V létě roku 1973 jsem ocitla v městečku v Kentucky a ve spalujícím vedru jsem se dívala na tu úžasnou zábavu, jakou tehdy byla televize o velikosti kolotoče a třech barvách: zelené, červené a modré. K mání byl jediný větrák, u něhož mohl člověk postát a trochu se ochladit. Na jednom ze tří hlavních kanálů, které tahle olbřímí televize měla, se odehrály dvě divné věci: záběry žroutů benzínu ze sedmdesátých let stojících u benzínek hodiny ve frontách, které se táhly i přes několik bloků. Ropná krize tehdy začínala … A pak ta druhá věc: Tricia Nixonová, která se myslím vdávala v Bílém domě, což bylo něco, protože moc svateb se tam nekoná, tak ta si zapnula klimatizaci naplno, aby si v tom největším washingtonském pařáku mohla udělat ohníček…“ – Devon Dikeou

Výstava Devon Dikeou Tricia Nixonová: Léto 1973 je latentně zvláštní, protože divák je konfrontován s výstavním prostorem, který se zdá prázdný, ale přesto obydlený, domácký a současně sterilní. Dikeou výstavu pojímá jako konceptuální a fyzickou brikoláž sestávající s různorodých materiálů, jimiž mohou být vzpomínky ale i funkční předměty. Vystavené práce jsou pak jakousi přízračnou vzpomínkou na dějiny, příběh, osobní zkušenost a vnímání americké kultury.

Vizuálně skromná výstava obsahuje tři velkoformátové minimalistické instalace, které zapojují divákovy smysly: nezvyklý pocit doteku chladného a teplého vzduch na pokožce, zvuky rádia ze 70. let či nepřítomný tep zvonu k přivolání obsluhy na benzínce. Dikeou ve výstavě Tricia Nixonová: Léto 1973 splétá zdánlivě banální příběhy s každodenními předměty a vytváří z nich hovory o americké demokracii, třídách, obchodu, prostředí a auře.
Výstava vznikla ve spolupráci Centra pro současné umění FUTURA a Black Cube, kočovného muzea se základnou za Denverem v Kolorádu.

 

 

  • vernisáž: 28. 6. 2018 od 18:00
  • 29. 6. – 16. 9. 2018
  • kurátor: Cortney Lane Stell
  • FUTURA, Holečkova 49, Praha 5
  • Více o výstavě zde
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.