Dub 27

Diamond Museum Praha

V samotném srdci staré Prahy najdete jedinečnou expozici, která vám přiblíží celý příběh nejvzácnějšího kamene od jeho vzniku, těžby, opracování, broušení až po třídění. Samozřejmě včetně jeho zpracování až do podoby úchvatných šperků současnosti. Diamond Museum Praha je jediným muzeem diamantů ve střední Evropě.
Diamond Museum Praha vám nabídne setkání se světovými nalezišti diamantů, s historií těžby, seznámíte se se všemi nástroji a nářadím, které jsou potřeba pro jeho opracování. Uvidíte tak i litinový horizontální rotující disk, na kterém dodnes probíhá broušení diamantů. Většinou se brousí kulatý briliantový výbrus, který má 57 plošek neboli faset. Brus má přitom klíčový význam pro vzhled, symetrii a brilanci diamantu. Brilance je pojem, který označuje rozptyl světla na spektrální barvy, které způsobují život kamene. Jednoduše ho brilance prozáří natolik, že našemu oku lahodí, jak kdyby doopravdy žil, plál v něm oheň. Brilance.
A jak poznat ten nejvzácnější diamant? I to se u nás dozvíte. Zásadní kritéria kvality jsou čtyři, říká se jim 4C – carat, clarity, colour a cut – tedy váha, čistota, barva a brus. Například jednotka karát se používá už od antické doby. Je odvozena od hmotnosti semene svatojánského chleba, které váží 0,2 gramu a pro určování ceny drahých kamenů se začalo i Arábii a Persii používat hlavně proto, že váha těchto semen je všude stejná.
Těšit se můžete i na napodobeniny těch nejvzácnějších diamantů – například diamant Pigot, který se proslavil tím, že jako jediný diamant v historii byl úmyslně zničen. Nebo Horu světla (KOH-I-Noor), který je dnes součástí koruny královny Elizabeth.

Návštěvu Diamond Museum Praha ocení všichni milovníci historie, řemesel a šperků. Individuálním návštěvníkům zapůjčíme tablet se sluchátky, který slouží jako průvodce i zdroj všech informací. Skupinové návštěvy (maximálně 15 osob) je nutné objednat dopředu a je možné zajistit prohlídku s průvodcem.

 

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.