Čvn 08

DIPLOMKY 2017 – UMRPUM

Výstava Diplomky na UMPRUM pravidelně uzavírá letní semestr a celý akademický rok. Jedná se o soubornou přehlídku diplomových prací studentů programu výtvarná umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Diplomové práce a jejich přehlídka jsou finální vizitkou toho, co UMPRUM dala svým studentům, jak je rozvinula a připravila pro další samostatnou praxi. Mnoho z nich už během studia získávalo zkušenosti z pracovních stáží, pobytů v zahraničí, tuzemských i zahraničních výstav. Ve své diplomové práci shrnují a zhodnocují vše, co se naučili a dokazují, jak jsou připraveni k zahájení vlastní kariéry.
V letošním roce se bude prezentovat 56 bakalářských a 75 magisterských závěrečných diplomových prací a k vidění budou nejen v budově školy. Jen přehlídka DIPLOMKY má možnost nejlépe představit a popsat každou z nich.

Malá ochutnávka toho, co bude na Diplomkách k vidění
Z onoho velkého množství můžeme například uvést projekt Elen Fialkové z Ateliéru architektury IV, která se zabývá tématem otevřenosti a přístupnosti Pražského hradu. Její spolužačka Kateřina Krupičková se ve své práci Průmyslové město Bystřice pod Hostýnem zkoumá vazby města a průmyslu a nastoluje ideální plán této spolupráce na modelu vybraného města. Petr Bureš z Ateliéru architektury II ve své práci Výstaviště Praha: Otisk z Rijádu konstruuje, jak by se po vzoru Jubilejní výstavy z roku 1891, vyjímal model plánované největší budoucí budovy světa v prostorách Pražského výstaviště.
Daniel Šmíra z Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace se zaměřil na spolupráci s knihovnou UMPRUM a vytvořil pro ni model digitální knihovny, která by sloužila k prohlížení digitalizovaných historických svazků. Jakub Spurný z Ateliéru tvorby písma a typografie vydal autorský sci-fi gamebook Řádky bludiště inspirovaný simulačními teoriemi, v jehož příběhu figuruje sám čtenář. Za Ateliér filmové a televizní grafiky bychom ještě mohli zmínit snový film Hypnagogia Magdaleny Kvasničkové nebo klasický kreslený film Pavly Baštanové zasazený do prostředí severského ostrova.
Helena Todd z Ateliéru skla představí ramenná závěsná osvětlovací tělesa inspirovaná unikátním luxusním vozem Pagani Huayra. Její práce vychází z tvarosloví historických lustrů a automobilového motoru zmíněného vozu. Mia Jadrná, studentka Ateliéru módní tvorby, oživuje již prakticky zapomenutou techniku artprotis. Z textilních zbytků sesbíraných v různých fashion studiích a dílnách vyrábí vlastní tkaninu a opětovně vytváří vlastní oděvy. Matúš Opálka z Ateliéru produktového designu navrhl speciální víceúčelové zavazadlo. Cestovní kufr vytvořil pro vůz MINI Cooper, ale dá se využít i pro standardní cestování. Kromě úložných funkcí lze jeho pomocí vytvořit v autě i pohodlný prostor pro přespání. Stačí ho jen rozložit.
Z katedry volného umění za zmínku jistě stojí práce Mrtvé město Ivety Bradáčové z Ateliéru malby, která vytvořila sérii maleb vycházejících z Českého Krumlova. Nebo instalace Vějíř Anny Ročnové z Ateliéru sochařství, kde experimentuje s materiály a přírodními a umělými procesy.

 

  • Vernisáž: úterý 13. 6. 2017 od 19:00
  • 13.6. – 19. 6. 2017
  • Celá budova UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
  • Otevřeno: denně 10–18 hodin, vstup zdarma
  • Více o výstavě zde

 

Jiří Pelcl o studentech a Diplomkách
„ S potěšením můžu sledovat vývoj studentů UMPRUM a jejich úspěchy nejen v různých soutěžích. Věřím, že naše škola jim dává vše, aby po absolutoriu mohli navázat na to, co studovali a dále se ve svém oboru prosazovali. Letošní výstava DIPLOMKY je pro mě opět důkazem, že jdeme správnou cestou“, hodnotí čerstvé absolventy prorektor pro vnější vztahy a mezinárodní spolupráci prof. Jiří Pelcl.

Přehled výstavních prostor, kde přehlídka Diplomky probíhá:
Hlavní část
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
nám. Jana Palacha 80, Praha 1

 

Ateliér sochařství
Matěj Bílek (bakalářská práce) – UMPRUM, prostor u zadního východu školy
Lucie Jestřábíková – Nákladové nádraží Žižkov, Jana Želivského 2, Praha 3
Veronika Přikrylová – Galerie Altán Klamovka, Park Klamovka, Praha 5
Anna Ročňová – Galerie Hunt Kastner, Bořivojova 85, Praha 3
Lucie Rosenfeldová – Galerie ETC, Sarajevská 16, Praha 2

 

Ateliér malby
Kateřina Palešníková – UMPRUM, místnost č. 413

 

Ateliér intermediální konfrontace
Andrew Jan Hauner – UMPRUM, místnost č. 411
Vojtěch Novák (bakalářská práce) – UMPRUM, kreslírna, m. č. 313

 

Ateliér supermédií
zař. Natalie Drtinová (KTDU), Markéta Kosinová, Ladislav Kyllar, Marie Lukáčová, Andrea Mykisková, Michaela Munzarová; Anna Pospíšilová (bakalářská práce) + studenti Erasmus – Pražská tržnice v Holešovicích, hala č. 17
Jonáš Strouha – Galerie Nau, Kubelíkova 1089/22, Praha 3

 

Ateliér keramiky a porcelánu
Linda Vondrová (bakalářská práce) – hlavní schodiště ve 3. patře (prostor v rohu schodiště)

 

Ateliér textilní tvorby
Ondřej Trnka – Studio Prám, Čerpadlová 536/4, Praha 9 – Vysočany

 

Ateliér designu oděvu a obuvi
Agáta Zapotilová, Kateřina Hynková, Filip Jakab, Pavlína Miklasová, Lenka Vacková, Miroslava Jadrná – Továrna v Holešovicích Dělnická 63, Praha 7

 

O Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény. Dvakrát do roku je škola otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací “Artsemestr“. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho polovinu v zahraničí. Pražská UMPRUM, jako jediná východoevropská škola, figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť.

Další informace:
Mgr. Kamila Stehlíková
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
náměstí Jana Palacha 80, 116 93 Praha 1
tel: 251 098 201 / mobil: 739 304 060
stehlikova@vsup.cz / www.umprum.cz
VŠUP – Vysoká|škola|uměleckoprůmyslová|v|Praze

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.