Bře 20

European Arts – prodal se mimořándý fauvistický obraz Václava Špály

V aukci European Arts se prodal mimořádný fauvistický obraz Václava Špály Krajina s kolejemi s vyvolávací cenou 3,9 milionu korun.  Dražitelé vytáhli jeho cenu na 6 210 000 Kč včetně aukční přirážky.

 

Dominantou nedělní aukce síně European Arts se stal mimořádný fauvistický obraz Václava Špály Krajina s kolejemi (1912, olej na lepence, 50 x 66,5 cm). Toto dílo šlo do aukce s vyvolávací cenou 3,9 milionu. Podle znalce Jaromíra Zeminy jde v kontextu Špálovy tvorby o raritní fauvistické dílo s námětem nejspíš z okolí Sobotky, kde tenkrát žili malířovi rodiče. S výslednou cenou 6 210 000 Kč (včetně aukční přirážky) se stal nejdráže prodanou položkou aukce.

Nejdražším dílem světového umění v aukci se stal obraz malíře a zakladatele mexického modernismu Alfreda Ramose Martinéze Flores tropicales z losangeleské sbírky manželů Dickermanových. Martinéz strávil významnou část života v Los Angeles a stal se oblíbeným umělcem, kterého sbíraly celebrity, například režisér Alfred Hitchcock nebo herec Gary Cooper. Zájemci na telefonu vytáhli cenu obrazu (tempera a pastel na lepence) z 2,8 na 4,45 milionu.

Druhé Špálovo dílo v aukci, jeho Plné tulipány (1935) změnily majitele za 1,55 milionu korun. Do aukce šly s cenou 900 tisíc korun.

Další významnou položkou v aukci byl obraz Maxe Švabinského Anna Vejrychová jako múza (Studie k obrazu Ateliér). Olej na plátně pocházející z Waldesovy obrazárny, restituované z Národní galerie, je portrétem Švabinského švagrové a později životní družky. Jeho obraz Ateliér, k němuž je tento portrét studií, je považován za Švabinského přelomové dílo. Nový majitel získal obraz Anna Vejrychová jako múza (Studie k obrazu Ateliér) za vyvolávací cenu 2,3 milionu korun.

 

Za rovný milion získala majitele kresba Josefa Šímy Běla Kašparová (1926), akvarel a tuš na papíře. Kresba patří podle znalce Karla Srpa k vrcholným Šímovým pracím z doby, kdy on i Kašparová začali spolupracovat s vydavatelem Štorchem Marienem a jeho Aventinskou mansardou. Kresba se vyvolávala za  900 000 korun.

Obraz Josefa Ullmanna Nocturno (olej na plátně adjustovaném na lepence), s vyvolávací cenou  500 000 korun má zajímavou provenienci. Pochází totiž z majetku spisovatele Karla Čapka. Znalec Michael Zachař ho považuje za mistrovské rané dílo tohoto průkopníka impresionismu u nás a jeho dataci vymezuje lety 1900 – 1905. Jeho cena vystoupala v souboji zájemců na i na sále na 820 tisíc korun.

Nejúspěšnější položkou, reprezentující umění 80. let byl obraz Václava Boštíka Modré rozjímání (1989), který změnil majitele za 1,35 milionu korun.

Jeden ze zakladatelů moderního malířství a grafiky na Slovensku, L´udovít Fulla byl v aukci zastoupen abstraktním olejem Kompozice (1933). Nevelké dílo šlo do aukce s cenou 1,2 milionu korun a za tuto cenu také změnilo majitele.

 

  • Další informace a obrazový materiál: European Arts, Senovážné nám. 8, Praha 1, tel. 233 342 293 mobil : ředitel společnosti Albert Trnka: 602 468 308, e-mail: info@europeanarts.cz. Katalog je na: www.europeanarts.cz
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.