Farma v jeskyni / Útočiště – DOX

Farma v jeskyni / Útočiště

Kde hledat útočiště, když se není kam vrátit a svět o nás nestojí? Nová inscenace Farmy v jeskyni se zabývá krajními zkušenostmi lidí na útěku

V rámci festivalu TANEC PRAHA představil Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni 4. 6. ve světové premiéře scénickou kompozici nazvanou Útočiště, balancující na pomezí fyzického divadla a koncertu. Představení, které proběhlo v novém multifunkčním sále DOX+, vychází z rozhovorů s komunitou mladých lidí, žijících v Londýně, kteří na útěku prožili hraniční životní situace. Reprízy představení proběhnou 5. a 6. června 2018 v 19 h.

Inscenaci nastudoval rezidenční soubor Centra DOX Farma v jeskyni pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského a vystupuje v něm sedm hudebních a tanečních performerů – Andrej Petrovič, Rin Kin, Minh-Hieu Nguyen, Hana Varadzinová, Marcel Bárta, Štěpán Janoušek a Vít Halška. Výkonným producentem představení je festival TANEC PRAHA, koproducenty Centrum DOX a Farma v jeskyni.

Hrdinové představení pod tlakem strachu odcházejí do nejistoty. Na útěku se jejich cesty protnou a společně zažívají pocity úzkosti i odvahy, selhávání a soucitu. Snaží se najít útočiště ve světě, který o ně nestojí. Postupně si uvědomují, že návrat už není možný a nezbývá, než přijmout realitu jaká je.
Paralelně s představením Útočiště tematizuje Centrum DOX postavení uprchlíků v dnešním světě také ve společném výstavním projektu s Art for Amnesty nazvaném I WELCOME. Ten vedle sebe staví díla spisovatelů a ilustrátorů z dvanácti zemí světa, kteří se rozhodli nemlčet k problémům spojeným s uprchlickou krizí posledních let.
Viliam Dočolomanský pochází ze Slovenska, kde se už na škole věnoval pohybovému divadlu a hudbě. Vystudoval divadelní režii na JAMU v Brně a doktorské studium na pražské DAMU. Po několika zkušenostech hostujícího režiséra založil vlastní mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni jako moderní laboratorium pro performery, pracující na hranici žánrů fyzického, tanečního a hudebního divadla. Je držitelem celé řady ocenění včetně European Theatre Prize New Theatrical Realities, Total Theatre Award, A Herald Angel Award, Hlavní cena Alfréda Radoka, Taneční inscenace roku 2016, Cena týdeníku Respekt za nejsilnější taneční dílo aj.

O představení napsali:

„Třebaže jsem představení viděl zatím jen ve fázi work-in-progress, už na mě zapůsobilo jako něco velmi výjimečného. Kombinuje skvělou živou hudbu a zvuky se zpěvem, herectvím a brilantní citlivou fyzickou performancí, která je dávno firemní značkou režiséra Viliama Dočolomanského. Zdá se, že to bude nezapomenutelné a vášnivě naléhavé zprostředkování podmínek, v nichž žijí uprchlíci v 21. století. Ředitel Mezinárodního edinburghského festivalu Fergus Linehan rozhodně neprohloupí, když se vypraví na premiéru do Prahy. Útočiště je přesně ten typ představení, o kterém by mohl uvažovat do svého budoucího programu.“

Mark Brown, Scottish Stage

 

Reprízy v DOX+: 5. a 6. 6. 2018, 19:00 h
9. a 10. 10. 2018, 19:00 h
17. a 19. 11. 2018, 19:00 h

Více informací zde

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.