Čvc 09

ICONS – DSC Gallery

Vitra Design muzeum v Praze vystavuje ikony od Zahy Hadid, Lynna i Fukusawy

V pražské DSC Gallery začíná výstava ICONS, které v tuzemské premiéře uvádí originály od světových designérů Zahy Hadid, Grega Lynna a Naoto Fukusawy, které jsou součástí rozsáhlé sbírky Vitra Design Muzea. Výstavu unikátních objektů mohou návštěvníci zhlédnout od 24. června do 10. srpna 2017. Doprovodí ji přednáška ředitele Vitra Design Muzea Marca Zehntnera.

 
Ikonickým designérským dílům je věnován prostor tří výstavních místností, jejichž podobu ztvárnili špičkoví čeští designéři a architekti. Jeden z nejznámějších organicky tvarovaných objektů Zahy Hadid, stůl Mesa, umístili architekti ze studia Deyl Šesták Architekti do tekuté lázně, která nabízí odraz na vodní hladině. „Naše instalace exponátu stolu MESA od Zahy Hadid je inspirována samotným ikonickým tvaroslovím stolu, který vychází z autorčiny původní koncepce “totální tekutosti” zhmotněné na její vlastní výstavě, kde byl i tento exponát vystaven. Hlavní prim hraje exponát samotný, který už nepotřebuje nebo dokonce nesnese prostředí, které by mu jakkoliv konkurovalo,“ říkají autoři.

 
Druhá instalace představuje židli Acrylic Chair od japonského designéra Naoto Fukusawy. Ta pochází se série devíti kusů, přičemž každý je vyroben z jiného materiálu: betonu, mramoru, proutí či sena. Na výstavě ICONS se návštěvníci mohou těšit na variantu z akrylátu. „Fukusawa byl pro naše studio inspirací v radikálním pojetí nově nastupujícího designu. Při návštěvách Tokia jsme obdivovali jeho projekty pro japonské manufaktury i průmyslové koncerny. Japonské tržiště, galerie, obchody s tradičním designem začaly masivně ovlivňovat naše estetické vnímání. Další z našich vášní je vše, co voní benzinem: lodě, motorky, stará auta… to jsou další příběhy plné emocí. Adekvátním piedestalem pro vystavení limitované série židlí Naoto Fukusawy se nám proto zdál být legendární vůz Datsun,“ vysvětluje Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj.

 
Centrem třetí výstavní místnosti je křeslo Duchess ve zlaté barvě, které vytvořil Greg Lynn. Jeho extravagantní série umně pracuje s ergonomií lidského těla, jemuž přizpůsobuje svou formu. Architekt Rudolf Netík jej vsadil do Lynnova inspiračního prostředí, které vychází z estetiky béčkových sci fi snímků. „Způsobem instalace je kontrast, přemýšlení v liniích, obdélnících a proporcích,“ nastiňuje architekt svůj přístup.

 
Vystavené objekty jsou součástí kolekce Vitra Edition z roku 2007, na které se podílela další zvučná jména jako Konstantin Grcic, bratři Campanové, Alberto Meda, bratři Bouroullecové nebo Jasper Morrison. Kolekce, poprvé uvedená ve Vitra Campusu ve Weil am Rhein, zahrnuje limitované edice a speciální prototypy. „Vitra Edition funguje jako laboratoř, jenž dává designérům a architektům možnost nechat se unést, volně tvořit, experimentovat a vytvářet umělecké objekty bez omezení komerční výrobou. Díky tomu vznikají kusy, opravdové unikáty, které využívají nejmodernější technologie i materiály,“ vysvětluje Jiří Zavadil, ředitel společnosti Vitra pro Českou republiku a Slovensko.

 
„Pro naši galerii bylo výzvou navázat spolupráci s mezinárodní institucí, která má největší sbírku designového nábytku na světě. Zde vystavený objekt od renomované designérky a architektky Zahy Hadid je v Praze prezentován poprvé,“ doplňuje Petr Šec, partner DSC Gallery.

 
V rámci otevření výstavy proběhne na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové přednáška Marca Zehntnera, ředitele Vitra Design Muzea. „Projekt Vitra Edition vznikl ve Vitra Campusu v roce 2007 a jednotlivé objekty byly dodnes vystaveny v řadě významných muzeích a galeriích. Jsme rádi, že můžeme tři hlavní prvky Vitra Edition od Zahy Hadid, Naoto Fukusawy a Grega Lynna představit také v Praze,“ říká Zehntner.

 

 

O galerii
Privátní galerie DSC Gallery vznikla v roce 2009. Její vlastníci mají dlouholeté zkušenosti s investováním do současného umění, kurátorstvím sochařských venkovních projektů, edukačních programů pro sběratele a projektů podporujících talentované umělce všech věkových kategorií. Galerie se zabývá prodejem téměř výhradně žijících umělců. Spolupracuje se stovkami českých i zahraničních umělců. Galerie konzultuje se špičkovými odborníky − kurátory, historiky umění, kteří se koncepčně podílí na výstavách a uměleckých publikacích DSC Gallery. Galerie vyhledává talenty, organizuje 6−8 výstav ročně. Galerie podporuje a prodává díla umělců jako je například David Černý, Jiří Georg Dokoupil, Jakub Matuška aka Masker, Milan Houser, Ašot Haas, Viktor Frešo, Roman Týc, Jiří Černický, Jiří David, Richard Štipl či Václav Cigler.

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.