Irský večer na Novoměstské radnici

V letošním roce se již počtvrté uskuteční setkání s irskou tradiční hudbou a tancem v historickém Velkém sále Novoměstské radnice, tzv. Irský večer.

Irský večer, který se konal na Novoměstské radnici v uplynulých třech letech, je doprovodná akce Bernard’s Summer School 2017, mezinárodní letní školy zaměřené na irskou kulturu, která v ČR letos probíhá už po sedmnácté.

O hudební zážitek se postará hudební těleso složené z lektorů letní školy. V letošním roce si připomínáme několik výročí, které se také promítnou do připravovaného večera. Je to především už 50 let, kdy v létě v roce 1967 přiletěla z Irska delegace irských hudebníků a tanečníků do tehdejšího Československa a měla zde několik vystoupení. Bylo to pravděpodobně poprvé, kdy zdejší diváci a posluchači měli možnost poprvé se setkat s touto tradiční kulturou Irska. A hostem letošní letní školy bude tehdejší vedoucí souboru John Cullinane. Dalším výročím je vznik první taneční skupiny v Česku, která se zabývá výlučně irskými tanci. Tato skupina byla založena právě před dvaceti lety. Před 15 lety se na naší letní škole a tím také poprvé vyučoval irský set dancing. A tato výročí se promítnou i do připravovaného večera.

Taneční program včetně výuky povedou taneční lektoři letní školy. Návštěvníci budou moci vychutnat nejen melodičnost a podmanivost irské tradiční hudby, ale i aktivně se zapojit do tance. Prostřednictvím tanců, které jsou živým dědictvím irské tradiční kultury, návštěvník navštíví různé oblasti Irska.

Irský večer je součástí doprovodného programu, který je určen účastníků Bernard’s Summer School 2017 – letní školy zaměřené na irskou tradiční kulturu, která se uskuteční letos již posedmnácté a jejímiž pořadateli je rodina Bernard. Díky pochopení ředitele Novoměstské radnice pana Mgr. Alberta Kubišty máme možnost představit irskou hudbu a irský tanec v historickém sále Novoměstské radnice, tedy v místech, kde se v roce 1998 poprvé oficiálně v Česku slavil za účasti tehdejší velvyslankyně Irska j.e. Mary Cross irský státní svátek – svátek sv. Patrika.

Irský večer je koncipován především jako taneční večer, kde si návštěvníci zatancují (a budou se moci i naučit) irské ceilí a setové tance. Přítomní budou moci shlédnout ochutnávku v podobě ukázky tradičního irského způsobu tance zvaného sean nós, který je aktuálně nejen v Irsku opět velmi populární. O hudební doprovod se postarají hudební lektoři letní školy, kteří vyučují na BSS 2017. Mezi tanečními lektory budou přítomni i ti, kteří projeli kus světa s irskými tanečním i show jako je Riverdance, Rhythm of the Dance, Ragús a další.
Protože této části irské kultury se zde stále nedostává tolik potřebné publicity a pozornosti, uvítáme zájem veřejnosti v podobě návštěvy tohoto večera, kde se setkají s irským tanečním uměním v té nejvyšší kvalitě za doprovodu neuvěřitelně dynamické a melodické tradiční irské hudby.

Bernard’s Summer School je týdenní akce, kterou připravuje rodina Bernard za podpory obdobně zanícených jedinců bez jakékoliv podpory sponzorů či institucí. Je organizována za vnesené prostředky účastníků a je postavena na dobrovolné práci nadšených jedinců. Každoročně tuto akci navštěvuje více než 100 zájemců z Česka a z okolních evropských států. Vedle vybroušení dovedností ve zvolené aktivitě si každý účastník odnáší spoustu podnětů pro své další vzdělávání v oblasti irské tradiční kultury, vzdělávání skupiny, ve které tancuje či hraje, spoustu zážitků a hodně nových sociálních vazeb. Mnozí z účastníků jsou zde již poněkolikáté a hnacím motorem k další účasti je pro ně vedle vzdělávací části především atmosféra letní školy. Letos se tato škole koná už posedmnácté.

 

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.