Irský večer na Novoměstské radnici

V letošním roce se již počtvrté uskuteční setkání s irskou tradiční hudbou a tancem v historickém Velkém sále Novoměstské radnice, tzv. Irský večer.

Irský večer, který se konal na Novoměstské radnici v uplynulých třech letech, je doprovodná akce Bernard’s Summer School 2017, mezinárodní letní školy zaměřené na irskou kulturu, která v ČR letos probíhá už po sedmnácté.

O hudební zážitek se postará hudební těleso složené z lektorů letní školy. V letošním roce si připomínáme několik výročí, které se také promítnou do připravovaného večera. Je to především už 50 let, kdy v létě v roce 1967 přiletěla z Irska delegace irských hudebníků a tanečníků do tehdejšího Československa a měla zde několik vystoupení. Bylo to pravděpodobně poprvé, kdy zdejší diváci a posluchači měli možnost poprvé se setkat s touto tradiční kulturou Irska. A hostem letošní letní školy bude tehdejší vedoucí souboru John Cullinane. Dalším výročím je vznik první taneční skupiny v Česku, která se zabývá výlučně irskými tanci. Tato skupina byla založena právě před dvaceti lety. Před 15 lety se na naší letní škole a tím také poprvé vyučoval irský set dancing. A tato výročí se promítnou i do připravovaného večera.

Taneční program včetně výuky povedou taneční lektoři letní školy. Návštěvníci budou moci vychutnat nejen melodičnost a podmanivost irské tradiční hudby, ale i aktivně se zapojit do tance. Prostřednictvím tanců, které jsou živým dědictvím irské tradiční kultury, návštěvník navštíví různé oblasti Irska.

 

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.