Úno 24

Karel Chaba – Galerie ART Praha

VÝSTAVA – KAREL CHABA

 

Galerie ART Praha pořádá ve dnech 10.3. až 9.4.2017, ve svých prostorách na Staroměstském náměstí v Praze, výstavu obrazů významného malíře Karla Chaby.

 

Karel Chaba se narodil 1925 v Sedlci na Benešovsku a byl, podobně jako Kamil Lhoták, autodidaktem. V roce 1945 se přestěhoval do Prahy a prošel celou řadou zaměstnání, na přání maminky se dokonce vyučil kuchařem, ale přesto v něm kulminovala touha po malování. Učil se mu sám, v knihovně UMPRUM strávil každou volnou hodinu, obdivoval zejména Maurice Utrilla a Maurice Vlamincka, nebo Karla Černého a Františka Hudečka. Přesto zůstal názorově nezávislý a původní. Praha ho uchvátila a byla pro něj stálou inspirací. Mistrovsky a nevšedně zachytil atmosféru zapadlých zákoutí pražských náměstíček a křivolakých uliček staré Prahy. Řešil věčný spor mezi dualitou lidského vědomí, podvědomí a problémy doby. Jeho svět je krásný, imaginativní, to není malířský popis objektů a dějů, ale vytváření malby prožitku z reality paletou fantazie a osobitého vidění. V pražských motivech interpretuje svůj pohled na skutečnost a umožňuje vstup do fiktivního prostoru, který jeho obrazy vytvářejí. Je to transformace citových zážitků v trvalou uměleckou hodnotu. Jeho malba je fantazijní i skutečná, v jeho světě jsou tvary a křivky domů, ulic, zákoutí, či Vltavy a Čertovky viděny kouzelným prizmatem mistra malíře. A když přidáme jeho něžnou laskavost, nadhled a barevnou lyriku, můžeme stát před jeho díly a obdivovat je.

 

Karel Chaba je znamenitý malíř, který stále čeká na objevení širokou veřejností, přesto však, nebo možná právě proto je mezi znalci a sběrateli jeho dílo mimořádně oceňováno pro svoji upřímnost a jedinečnost. Od 10. března do 9. dubna máte možnost v Galerii Art Praha zažít Chabovu neobyčejnou Prahu, její neopakovatelné stíny, barvy a tvary, úžasnou modř, zasněné Pražské Benátky, půvabnou malostranskou architekturu – všechno to osobité, zvláštní a krásně milé, co nám tolik chybělo. Výstava představuje 49 olejů, kolorovaných grafik a kombinovaných technik.

 

  • 10. 3.  – 9. 4. 2017
  • GALERIE ART Praha, Praha 1, Staroměstské náměstí 20/548
  • Více o výstavě zde
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.