Čvc 18

Martina Krajc / Tinto de Verano – DSC Gallery

Martin Krajc / Tinto de Verano

Martin Krajc vzdává v DSC Gallery hold rudé barvě vína i krve

Po třech letech se úspěšný současný český malíř vrací do prostor DSC Gallery. Novou sérii svých živelných pláten věnoval Španělsku, které pro něho představuje bohatý pramen inspirace. Napovídá tomu i název letní výstavy Tinto de Verano, která bude k vidění od 18. 7. do 29. 8.

Svou vášeň pro Španělsko získal Martin Krajc už za studií. V rušném Madridu studoval sedm měsíců, v roce 2008 se tam vrátil s výstavou a pro inspiraci si jezdí do živelné metropole dodnes. Právě proto aktuální výstavu pojmenoval po chlazeném červeném vínu, jímž Španělé tiší vedro letních dnů. „Madrid mi dal strašně moc, neustále z toho čerpám,“ říká o městě, kam se často vrací „inhalovat atmosféru“. „Máme pronajatý apartmán přímo na Gran Vía, hlavní tepně města. Na střeše je bazén s výhledem na celý Madrid,“ popisuje dům jen pár kroků od galerií Prado, Reina Sofía a dalších zásadních sbírek španělského hlavního města. “Spojnicí mezi dnešní výstavou a minulou výstavou Welcome to Paradise (2015) je obraz s dívkou se zavřenýma očima, odkazující k autorovu silnému zaujetí světem modelek, jejíž mysl nyní naplňují rozmanité vzpomínkové střepy. Obrazy vedle sebe a přes sebe kladou protichůdné výjevy, aniž by autor podával výklad jejich vzájemných souvislostí. Vysledování možných spojitostí ponechává v rukou divákovi” vysvětluje kurátor výstavy Karel Srp.

„Tinto ve španělštině znamená tmavou červenou, je to barva vína a krve“ popisuje Krajc odstín rudé, který nové kolekci obrazů dominuje. Návštěvníci na něm najdou motivy spojené s užíváním si a bohémstvím. „Zkrátka prožitky a emoce, které patří k létu,“ vystihuje jižanský temperament, který na svých obrazech zachycuje. Na Krajcových obrazech nechybí pro autora typická figurativní témata a gesta. Opět používá velké formáty, které připomínají billboardy luxusních značek. „Do obrazu se potřebuji vejít a pořádně se v něm rozmáchnout. Takové gesto má mnohem větší sílu, než kdybych maloval malým štětcem. Galerie DSC si podle mě velkoformátové malby zaslouží, je to velký a čistý prostor,“ přibližuje Martin Krajc, co návštěvníky čeká.

V obrazech se na této ideální letní výstavě vynořují a zanořují postavy toreadorů, kteří ve zdobných kostýmech čelí ve stejné chvíli nebezpečí smrti, jako jsou sami jejími nositeli. Před divákem se objevují nesčetné motivy býků, dívek, exotického ovoce, vojáků, ti všichni představují zbytky imaginární fresky, na níž se některé momenty navždy nenávratně ztratily v mlze času. „Výstava Tinto de Verano je oslavou života v dobrém slova smyslu. Oproti výstavě
předchozí se v ní autor ještě více uvolnil a malířsky rozmáchl. Na české poměry jde až o extrémně barevnou výstavu“, uzavírá Petr Šec, partner galerie.

 

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.