NASOM: Trio Frühstück – Rakouské kulturní fórum

 

Společná obzvláštní záliba v hudbě vídeňských klasiků a zapálenost pro soudobou hudbu přiměly tři mladé hudebnice v roce 2010 založit Trio Frühstück. Od té doby koncertovalo trio v Rakousku i v zahraničí a je zváno k účasti na prestižních festivalech jako např. Haydn Festspiele Eisenstadt nebo Wien Modern. Trio úzce spolupracuje se soudobými skladateli, stěžejním tématem, na které se letos zaměřuje, jsou „ženy v hudbě“.

Houslistka Maria Sawerthal (*1981) studovala na hudební univerzitě ve Vídni a na University Montreal, mimo to byla stipendistkou nadace Live Music Now, kterou založil Yehudi Menuhin. Od roku 2010 je Maria Sawerthal členkou orchestru Camerata Salzburg. Rozmanité hudební impulsy z pravidelného hostování v orchestrech Wiener Symphoniker či ORF RSO Wien zúročuje ve svých projektech v oblasti komorní hudby.

Violoncellistka Sophie Abraham (*1986) se narodila v Nizozemí, od svých 15 let však žije v Rakousku. Studovala na Univerzitě umění v Grazu a v současnosti pokračuje ve studiu na hudební univerzitě ve Vídni. Klasické hudbě se Sophie Abraham věnuje s Triem Frühstück a při hostování v různých orchestrech (např. Wiener Symphoniker). Úzce spolupracuje rovněž s rakouským spisovatelem a vypravěčem Folkem Tegetthoffem, kterého doprovází na jeho vystoupeních v Rakousku i v zahraničí.

Pianistka Clara Frühstück (*1982) studovala na hudební univerzitě ve Vídni a Univerzitě umění v Grazu a je laureátkou mnoha hudebních soutěží. Jako sólistka či komorní hráčka vystupovala na festivalech v Rakousku i v zahraničí (např. Styriarte Graz, Lisztfestival Raiding, Lisztmarathon Budapešť). Kromě Tria Frühstück je členkou dalších komorních těles.

New Austrian Sound of Music (NASOM) je dlouhodobý podpůrný program rakouského Spolkového ministerstva pro Evropu, integraci a zahraniční věci (BMEIA) určený mladým hudebníkům v oblasti vážné hudby, jazzu, world music, soudobé hudby a popu, který prezentuje mladou rakouskou hudební tvorbu v celé její rozmanitosti. Zařazení do programu provádí komise složená z hudebních expertů ve spolupráci s Rakouským hudebním informačním centrem mica (Austrian Music Information Centre) a hudebními vysokými školami. V rámci stejnojmenné koncertní řady představí RKF českému publiku některé z těchto nadějných hudebních talentů.

Lukáš Hurník (*1967, Praha)
český skladatel, hudební publicista, moderátor, sbormistr a spisovatel.

 

  • 7. 12. 2017 od 18:00
  • Rakouské kulturní fórum, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1
  • Více informací zde

 

Účinkují: Maria Sawerthal (housle), Sophie Abraham (violoncello), Clara Frühstück (klavír)
Moderace (pouze česky): Lukáš Hurník

Program:
G. Resch, J. Haydn, M. Bonis, S. Abraham

Gerald Resch: Sostenuto
Joseph Haydn: Trio Nr. 37 in d-moll Hob. XV:23
Gerald Resch: „und über dir das meer“ (dílo na zakázku pro Trio Frühstück inspirované povídkami Ferdinanda Schmalze)
Melanie Bonis: Soir & Matin
Sophie Abraham: Moonday

www.triofruehstueck.com
www.sophie-abraham.com
www.clarafruehstueck.com
www.hurnik.cz/syn

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.