Oliver Ressler: Everything’s coming together while everything’s falling apart / (Vše se spojuje, zatímco se vše rozpadá) – Rakouské kulturní fórum

Cultural Hijack je mezinárodní výstavní projekt, který představuje 27 umělců či uměleckých skupin z celého světa, kteří se věnují intervenčnímu umění, jež navazuje na umění happeningu, land artu a environmentu. Umělci pracují s veřejným městským prostorem a prostřednictvím nenásilných zásahů přetvářejí obvyklé prostředí a ovlivňují tak každodennost konkrétního města / místa. Výstava je postavena na tvorbě in situ v galerii a na legálních městských zónách. Cultural Hijack je „únosem běžného“, očekávatelného, výměnou za moment překvapení a možnost reflexe, ne-li přímo osobní aktivní účasti.

Dvoukanálová videoinstalace Olivera Resslera sleduje hnutí na ochranu klimatu a jeho úsilí odbourat ekonomický systém zcela závislý na fosilních palivech. Jde o nahrávku událostí klíčových pro klimatologické hnutí, která propojuje nespočet situací, kontextů, názorů a zkušeností. První dvě události jsou zdokumentovány jednotlivě – akce v průběhu summitu COP 21 v Paříži v prosinci 2015 a blokáda místa těžby fosilních paliv v Německu v květnu 2016. Projekt bude průběžně doplňován o další epizody, stejně jako stále pokračuje úsilí změnit ekonomiku závislou na ropě. Titul „Vše se spojuje, zatímco se vše rozpadá“ odkazuje k situaci, kdy víme, že technologie potřebná k ukončení éry fosilních paliv již existuje. Zda bude současná ekologická, sociální a hospodářská krize překonána, je především otázkou politické moci.

 

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.