Bře 07

Pilíř konfliktů – UMPRUM

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze Vás srdečně zve na zahájení výstavy Marie Lukáčové a Jakuba Ročka Pilíř konfliktů.

 

Výstava Pilíř konfliktů v Galerii UM představí společný projekt Jakuba Ročka a Marie Lukáčové, studentky Ateliéru supermédií UMPRUM. Expozice nabídne trojici videopříběhů, které se odehrávají v neurčitém prostředí a  relativním čase, všechny se ale navzájem ovlivňují a prolínají.

Krátké filmy propojují obrazy s filmovou řečí a edukativním podtextem, který se nese skrze všechna tři videa, jejichž jednotlivé leitmotivy jsou: evoluce, dimenze a smysly. Video věnovano vnímání je zasazeno do zimní scenérie se zamrzlými vodopády. Film „What would evolution do?“ s postapokalyptickým vyzněním hledá cestu ze světa pod vodou, kam byli lidé nuceni se uchýlit. Dimenze jsou zaměřeny na obraz a divák sám, procházeje nekonečným prostředím, se v nich stává hlavním hrdinou.

„Pilíř konfliktů koncipujeme prostřednictvím výkladu vědeckých fenoménů v bezčasém prostředí společenského kolapsu. Je dnes ještě společnost tím, kdo má nad virtualitou moc, nebo jsou to neživé principy, jejichž evoluce byla mnohem efektivnější? A jak si vlastně představit uvažování, utvářené technologiemi, které za sebou žádnou komunikační tradici nemají?“, to jsou otázky, které Lukáčová s Ročkem prostřednictvím výstavy kladou.

V kontrastu závažnosti témat autoři zvolili minimalistickou symbolickou instalaci, kde hraje důležitou roli hra světla a stínu. Uprostřed potemnělé galerie umístili trojúhelníkový sloup, který zároveň slouží i jako projekční plátno. Každá ze stran je věnována jednomu z videí. Samotná konstrukce se tak stává jakýmsi pilířem konfliktů, ve kterém se jednotlivé problémy střetávají a propojují.

 

Autoři výstavy: Marie Lukáčová a Jan Roček
Grafika: Simona Koutná

 

  • vernisáž: 9. března v 19:00
  • 9. 3. 2017 – 15. 4. 2017
  • Galerie UM, nám. Jana Palacha 60, Praha 1
  • Více o výstavě zde
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.