PLASTIFIKÁTOR – Atrium na Žižkově

 

Výstava představuje tvorbu trojice autorů, kterým není lhostejné dění okolo nás, politika, ani konsekvence aktuálních i bývalých struktur společnosti. Způsob, jakým je reflektují, přitom není založen na moralizování, ale spíše na nadsázce a humoru.

Autoři mají na kontě velké množství sólových i skupinových výstav doma i v zahraničí a jsou světově uznávanými umělci.

Viliam Slaminka je absolventem malířského ateliéru (2010, prof. Ivan Csudai) na bratislavské VŠVU, jeho malba však téměř vždy expanduje do prostoru a mutuje do trojrozměrných objektů, tvořených (kromě jiných materiálů) např. montážní pěnou. S vtipem a ironií vystupuje z naučených malířských konvencí. V r. 2013 získal 3. místo v soutěži Maľba – Cena Nadácie VÚB za rok 2013; v r. 2010 obdržel Cenu Martina Benky.

Dávid Demjanovič, absolvent doktorandského studia v intermediálním ateliéru VŠVU prof. Antona Čierneho (2016). Ve své tvorbě často ironizuje a kritizuje nostalgii spojenou s bývalým režimem, resp. současné pokusy o jeho aktualizaci či inspirování se jím. Občas využívá k tvorbě levné nebo nalezené materiály, které odkazují k vynucenému uchýlení se ke kutilské estetice. V r. 2011 získal 1. místo – Maľba roka Cena Nadácie VÚB.

Róbert Palúch je absolventem sochařských ateliérů prof. Jana Koblasy a Jaroslava Róny na AVU (2010). Ve svých dílech často pracuje s běžnými užitkovými předměty, které modifikuje nebo zakomponovává do nových forem. Krom toho např. reaguje na neschopnost člověka vnímat a vyhodnocovat okolní dění. V roce 2010 získal druhé místo v soutěži o návrh na ztvárnění funerální sochy pro ústřední hřbitov města Brna.

V rámci vernisáže vystoupí Jakub Rataj s elektroakustickou performancí: Serge 1.0. Je první sóloperformancí, která odráží krátké, ale intenzivní experimentování s analogovým syntezátorem Serge v Elektronmusik studio (EMS) ve Stockholmu u zamrzlého přístavu koncem února 2017: „Snus a kafe dopomohly k vytvoření několikahodinového klidného a neurotického zvukového materiálu“.
Neopakovatelná kombinace frekvenčních manipulací byla zaznamenána v čase jako fotka krajiny v pohybu. Teď se do ní znovu ponořuji a hledám ten elektrizující pocit z prchavého a živého vztahu mezi vibrací a časem“.

Jakub Rataj je autorem orchestrálních, komorních a elektroakustických skladeb. Jeho práce přesahuje do světa zvukových instalací a performancí inspirovaných lidským tělem, jeho pohybem, dechem, pulzem a gesty. Rovněž působí jako performer a interpret soudobé hudby. Je členem umělecké skupiny OEM ARTS sdružující současné umělce z oblasti zvukové performance, animace a light design, kde hraje na elektrickou kytaru a zabývá se procesováním zvuku pomocí senzorů.

 

  • 7. 9. – 8. 10. 2017
  • Vernisáž: 7. 9. 2017, 19:00
  • ATRIUM NA ŽIŽKOVĚ, Čajkovského 12, Praha 3
  • Autoři: Dávid Demjanovič, Róbert Palúch, Viliam Slaminka
  • Kurátor: Ľuboš Lehocký
  • od 19:40 elektroakustická performance Jakuba Rataje: Serge 1.0
  • Více o výstavě zde
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.