Pražská muzejní noc 2018 / PMN 2018 – Novoměstská radnice

Mezi institucemi, které se letos Pražské muzejní noci zúčastní nebude chybět ani Novoměstská radnice

Každoročně se koná Festival muzejních nocí. Uzavírá jej Pražská muzejní noc. Letos v sobotu 9. června proběhne již 15. ročník a opět budete moci zcela ZDARMA navštívit nejznámější pražská muzea a další objekty, které nabídnou bohatý večerní program. Dopravit do nich bude zajištěna bezplatnými speciálními linkami autobusů.

Novoměstská radnice je jednou z národních kulturních památek v Praze a je příspěvkovou organizací Městské části Praha 2. Široké veřejnosti nabízí bohatý kulturní program. V jejích reprezentačních prostorách probíhají výstavy, koncerty, řemeslné trhy, festivaly a další kulturní a společenské akce pro veřejnost i uzavřenou společnost včetně svatebních obřadů.

Od roku 2011 se ve výstavních prostorách radnice ve II. patře NR koná známá Neviditelná výstava, která expozici rozšiřuje o masáže, ochutnávky vína, večeře a další akce a od loňského roku zde v původních sklepních prostorách probíhá dobrodružná úniková hra The Chamber – Tajemství císaře. V přízemí Novoměstské radnice se nachází kavárna Café Neustadt s možností posedět na venkovní zahrádce.

Na nádvoří je umístěno piáno v souvislosti s projektem Piána na ulici. Základy Novoměstské radnice oslavují v letošním roce 670 let, její minulolost sahá až do roku 1348 k založení Nového Města pražského Karlem IV. V přízemí se nachází sloupová vstupní síň – Mázhaus a Konšelský salonek s malovaným stropem, ve vstupní svatební hale je umístěna original socho Neptuna od Bohuslava Schnircha. V I. patře radnice pak historický Velký sál se zbytky nástěnných maleb z 16. století a barokní, původně gotická kaple, v loňském roce nově zrestaurovaná. Věž byla dostavěna v roce 1456, je vysoká téměř 70 m a na její ochoz vede 221 schodů. Z ptačí perspektivy nabízí překrásný pohled na věžičky, domy a dvory Nového Města. Uvidíte však ještě dál, až na Pražský hrad. V bývalém bytě věžníka je umístěna stálá expozice a ve věžní galerii se konají krátkodobé výstavy.

 

 • 9. 6. 2018 19:00 – 01:00
 • Novoměstská radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2
 • Více informací zde

 

Program Novoměstské radnice během PMN:

 • prohlídka věže Novoměstské radnice s výhledem na noční Prahu z jejího ochozu (vchod z Karlova náměstí mázhauzem)
 • stálá expozice v Bytě věžníka Historie Nového Města a Praha Panoramatická. Výstava představuje historii Nového Města i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu. Výstavu tvoří kopie historických rytin z archivu Muzea hl. m. Prahy. Z ochozu věže se naskytuje překrásný výhled na noční Prahu.
 • výstava v Galerii ve věži Za krásami Evropy. Výstava fotografií amatérské umělkyně JUDr. Hany Klímové. Evropská města a přírodní krásy každé roční doby.
 • výstava v Galerii v přízemí Václav Holohlavský / Obrazy, grafika. Výstava malíře, zachycujícího momentky života běhu, který se den co den odehrává kolem nás a skýtá někdy až neuvěřitelné pohledy. V malbě je pro něj nejdůležitější radost, ne styl nebo hranice. Autor výstavy bude od 19 – 22 h ve výstavě přítomen.
 • festival na nádvoří Sculpture line. Jednou ze zajímavých zastávek sochařské linky 4. ročníku mezinárodního sochařského festivalu je Novoměstská radnice, kde uvidíte dílo českého sochaře Kurta Gebauera – Jedna z velkých hlaviček.
 • k nahlédnutí barokní kaple v I. patře věže, původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a patronu české země sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu, ze kterého se zachovala např. klenba uprostřed zdobená freskou alegorie Práva a Spravedlnosti, či vstupní profilovaný portál. Kaple byla v loňském roce zrestaurována.
 • k nahlédnutí velký sál z I. patra věže, na jehož stěnách jsou zbytky nástěnných maleb, pocházejících z 16. století a uprostřed tři sloupy
 • k nahlédnutí konšelský salonek v přízemí, který je vybaven krásným historickým nábytkem, jeho dominantou je původní malovaný dřevěný strop
 • prohlídka mázhauzu, gotické sloupové síně v přízemí s kamennou podlahou, klenbou a se zbytky původních kreseb na stěnách
 • prohlídka originál sochy Neptuna z jemného pískovce ve vstupní hale svateb v přízemí, kterou vytvořil v letech 1875 – 1877 sochař Bohuslav Schnirch
 • prohlídka dlážděného nádvoří s kašnou a studnou, na kterém jsou umístěny k posezení polštáře sochařky Veroniky Psotkové.
 • hra na piano na nádvoří v souvislosti s projektem “Piána na ulici” či poslech hudby ostatních návštěvníků

 

OBČERSTVENÍ:

 • Street Food Pop Up – během tahu po noční muzejní Praze vás na nádvoří posilní na cestu skvělé a pestré pouliční jídlo
 • Café Neustadt – občerstvit se mohou návštěvníci též ve známé kavárně se zahrádkou na nádvoří

 

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.