Sabine Marcelis : přednáška – VOŠ Scholastika

Sabine Marcelis přijede na pozvání Vyšší odborné školy SCHOLASTIKA přednášet o své tvorbě na poli interiérového a produktového designu. Její poutavá neonová světla a výjimečný cit pro jedinečné vlastnosti materiálů jí otevřely cestu k mezinárodnímu úspěchu.

V Praze bude k vidění také její výstava ve studiu OKOLO.

V Nizozemsku žijící Sabine Marcelis vyrostla na Novém Zélandu a později absolvovala Design Academy v Eindhovenu. Poté pracovala jako nezávislá designérka, jejíž práce byly mnohokrát oceněny, mimo jiné Braunovou cenou v roce 2012. Do povědomí se zapsala enigmatickou kolekcí světel „Voie”, v překladu cesta, která znamenala pro Marcelis také zkoumání cesty světla a interakce materiálu s uživatelem. Kulatá svítidla z neonu a pryskyřice připomínající instalace umělců Dana Flavina či Jamese Turella stojí v centru designérčiny snahy o proměnu světla v uměleckou formu.

Sabine Marcelis je aktuálně jednou z nejreflektovanějších autorek současného evropského designu. Její zájem o materiály a jejich barevný a světelný charakter si pohrává s vnímáním světla, stínů, odlesků a barev. Jakoby Sabine vytvářela zcela novou kategorii užitné tvorby, založené především na meditativních světelných gestech, říká Adam Štěch, teoretik designu a pedagog Scholastiky.

Vedle své autorské tvorby spolupracovala Sabine Marcelis také se světoznámými galeriemi módními a designovými značkami jako je Céline, Isabel Marant či FOS. Její dlouhodobá spolupráce s bruselskou galerií Victor Hunt nechala vzniknout kontinuální sérii svítidel Dawn, která patří od minulého roku k nejpublikovanějším pracem současného designu vůbec. Aktuálně sklidila úspěch např. na uplynulém festivalu Design Miami. Pro Céline navrhla sérii minimalistických kostek z polyesterové pryskyřice, tzv. Candy Cubes, které jemně podtrhují eleganci módních doplňků. Za jednoduchostí designu se ale skrývá náročný výrobní proces zahrnující několikadenní ruční modelování a leštění.

Jednou z dalších úspěšných spoluprací byla kolekce zrcadel Seeing Glass, kterou Marcelis vytvořila s holandskou designérkou Brit van Nerven. Překládáním vrstev barveného skla vznikla zrcadla nepravidelných tvarů, v nichž se přelévají různé odstíny barev a navazují tak ojedinělé pouto se svým okolím.

Interakce navržených produktů s jejich konečným uživatelem je pro Sabine Marcelis zásadní. Obrací se proto k materiálům, které jsou tvarovatelné, zářivé a díky nimž může manipulovat s odrazem a propustností světla. Sama o své tvorbě tvrdí, že je v konečném důsledku funkcionalisticky dekorativní.

Přednáška Sabine Marcelis se bude konat ve čtvrtek 15. prosince 2016 v 18:00 ve SCHOLASTICE.
V pátek 16. prosince 2016 v 19:00 otevře Marcelis výstavu svých objektů v prostorách studia OKOLO (Bořivojova 77, Praha 3).

O Scholastice

Scholastika je vyšší odborná škola výtvarného umní a designu, která umožňuje studovat a rozvíjet se v jinak těžko dosažitelném prostředí současné umělecké scény a spolupracovat s respektovanými osobnostmi uměleckého prostředí. Jako jediná škola v České republice nabízí Scholastika vedle kurzů grafického designu také obor produktový design. Scholastiku založila v roce 2012 jako vzdělávací uměleckou platformu dvojice mladých umělců Evžen Šimera a Ondřej Brody. V současnosti nabízí vzdělání v 11 studijních programech a spolupracuje s uznávanými umělci, designéry a teoretiky designu a umění jako jsou Adam Šch (Cyklus přednášek z dějin designu), Jan Čapek (Ateliér produktový design), Roman Vrtiška a Vladimír Zlák (Ateliér design interiéru), Pavel Karous (Ateliér sochy), Jak Kloss a Matěj Činčera (Ateliér grafického designu), Jitka Mikulicová (Ateliér malby), Alice Klouzková (Ateliér módní design), Jakub Berdych (Ateliér Objektu a skla), Vladimír Strejček (Ateliér komiksu a ilustrace), Hynek Alt (Ateliér fotografie), Viktorie a Jiří Beldovi (Ateliér Šperku).Více informací o Scholastice získáte na

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.