Sculpture Line / Kurt Gebauer – Novoměstská radnice

Sculpture Line / Kurt Gebauer

Jednou ze zajímavých zastávek sochařské linky 4. ročníku mezinárodního sochařského festivalu je nádvoří Novoměstské radnice.

 

Festival Sculputre in line, představuje sochy různých forem a stylů a výtvarné objekty předních domácích i zahraničních tvůrců „pod širým nebem“ v Praze.

Sculpture Line je dlouhodobým konceptem, který má za cíl stát se novou tradicí. Zveme vás do ulic. Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní letní výstavu.

 

Kurt Gebauer

Rodák z Hradce nad Moravicí vystudoval Sochařsko-kamenickou školu uměleckých řemeselv Brně, v letech 1959-1963 pracoval jako kameník u prof. Karla Hladíka. Po absolutoriu Akademie výtvarných umění v Praze (prof. Makovský a Lidický) absolvoval stáž ve Stuttgartu a na Académie des Beaux-Arts v Paříži. Od roku 1990 je pedagogem na UMPRUM v Praze a od roku 1992 je profesorem tamtéž.

 

Dílo – Jedna z velkých hlaviček

Velké hlavičky či jiné hlavy a la žárovka je moje dlouhodobé téma. Lidská hlava je záhadný objekt, dokáže zářit nápady, dobrotou a dokáže být zabetonovaná blbostí a agresivitou. A tak pohledem na ně můžeme meditovat, co jsme zač. Hlavy neportréty všeho druhu páchám už nejméně od pol. 70. let. Čtyři dvoumetrové byly 2011 na nám. Jana Palacha, 2013 u NTK a na Landscape Festivalu v Praze. V roce 2016 v Č. Budějovicích opilci některé Hlavičky rozbili. Teď je jedna tady. Novoměstská radnice se proslavila defenestrací radních v r. 1419. Jaká hlavička vymyslela to mordování a drancování a uměla rozfofrovat ty okolo? Doufejme, že se nic takového už nebude opakovat. Je to v našich hlavičkách.

 

  • 13. 6. – 30. 9. 2018
  • Nádvoří Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2
  • Více informací zde
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.