Kvě 16

SEMPÉ – MALÝ MIKULÁŠ A JINÉ… ČESKÁ PREMIÉRA! – Galerie Villa Pellé

SEMPÉ – MALÝ MIKULÁŠ A JINÉ… ČESKÁ PREMIÉRA!

Chystáme pro vás jarní dárek světového rozměru – vůbec poprvé bude v Čechách představena tvorba legendárního francouzského humoristy a ilustrátora Jeana-Jacquese Sempého, výtvarného „otce“ malého Mikuláše. Jednoduché perokresby, které vypráví příběhy v drobných detailech, si české publikum už několik desetiletí spojuje právě s patáliemi malého Mikuláše a jeho party nezaměnitelných kamarádů. Jean-Jacque Sempé však za více než padesát let práce nestvořil pouze živou klučičí partu v čele se zvídavým Mikulášem, snaživým Celestýnem nebo gurmánským Vendelínem. Z malého ateliéru na Monmartru se Sempému podařilo oslovit celý svět. Nakreslil tisíce vtipů, které tvoří více než 40 alb a později i ikonické titulní strany magazínů světové ligy, jakým jsou například New Yorker nebo Paris Match. Reprezentativní výběr z díla, které laskavě a přitom trefně zobrazuje život ve vší jeho pomíjivost a paradoxech, promluví k českému divákovi prostřednictvím hravé instalace i bohatého doprovodného programu.

Od 4. 5. 2018 ožije svět Jean-Jacquese Sempého ve všech třech podlažích Galerie Villa Pellé. Výstava je do 15. 7. 2018.

Sempé – Malý Mikuláš

Cílem výstavy je ukázat návštěvníkům nejrůznějšího věku co největší množství Sempého originálních kreseb a ilustrací. O díle francouzského umělce má každý svou představu – ať už jde o ikonické kresby Mikuláše a jeho patálií nebo obálky známých magazínů. Sempé je ale mnohem víc – tisíce kreseb, které nutí přemýšlet o „lidské komedii“, a to jak díky humoristickým kresbám, tak i těm více „poetickým“. Sempé v nich s humorem (ironicky) komentuje každodenní život, aniž by se povyšoval. Naopak, z každého obrázku je cítit, že bychom na něm mohli být i my. Jednotlivé kresby dohromady skládají i obraz umělce samotného. Jak Sempé koneckonců sám prohlásil: „Kreslené vtipy mám rád hlavně proto, že dokážou vyjádřit konkrétní myšlenky nepřímo, zdrženlivě. Je to způsob jak se vyjádřit, říci něco o sobě bez toho aniž by se člověk prozradil“.

Sempé – Malý Mikuláš

Marc Lecarpentier: O humoristických kresbách
Postupem času se Sempého práce vyvíjí. Přestože hlavním cílem kresby je humor, velmi brzy se přidává i hlubší pohled na společnost. Každý Sempého obrázek je vytvořen podobně jako povídka, velmi rychlá a velmi pomíjivá, o lidském chování nebo o existenciálním strachu. Nejde ale o povídku militantní, která by prosazovala definitivní a konečnou pravdu: Sempé dává před karikaturou, která zjednodušuje a překrucuje rysy, přednost eleganci a podnětům, které se obracejí na čtenářovu inteligenci.

A tak když objevujeme Sempého kresbu, je úsměv okamžitě následován zamyšlením, které vede k introspekci: Liším se já sám nějak od toho muže, který chytá lelky jako malé dítě, u svého bazénu pana miliardáře, jsem tak vzdálený od tohoto svátečního, trochu domýšlivého malíře, nejsem snad jako tenhle zbabělec, který sní o revoltě, nemám také někdy strach z davu, copak se mi nikdy nestalo, že bych se smál neštěstí druhých, a nejsem snad nakonec já tímhle mužem, který kráčí životem jako provazochodec s neustálých strachem z prázdnoty…?

Tenhle promyšlený katalog našich slabostí, neobratností a opuštěnosti, pohled do soukromí, který připouští a omlouvá naše slabiny, evidentně působí radost čtenáři, který v duši každé postavy vidí jako v zrcadle svou vlastní křehkost.

Díky svým čtyřiceti albům z let 1962 – 2010 se stal kreslíř z novin uznávaným autorem. Se soucitem, ale bez slitování pozorně zkoumal nemocné tělo společnosti, a tím se mu podařilo vytvořit velké dílo.

Galerie Villa Pellé se dlouhodobě zabývá ilustrační tvorbou předních českých ilustrátorů. V roce 2016 představila Jiřího Šalamouna, následoval Jan Hísek, světoběžník Miroslav Šašek a výjimečná Daisy Mrázková. V roce 2018 jsme navázali první zahraniční přehlídkou, v budoucnu se budeme soustředit také na tvorbu mladší a střední generace.

 

  • 4. 5. 2018 – 15. 7. 2017
  • komentovaná prohlídka: 17. 5. 2018 od 18:00
  • Villa Pellé, Pelléova 10, Praha 6
  • Více o výstavě zde
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.