Soutěž “Máš umělecké střevo! překračuje hranice

SOUTĚŽ MÁŠ UMĚLECKÉ STŘEVO? PŘEKRAČUJE HRANICE

 

Úspěšná soutěž „Máš umělecké střevo?”, která přibližuje současné výtvarné umění studentům středních škol, se poprvé koná i v zahraničí. V Čechách, na Slovensku a Maďarsku se letos do soutěže zapojilo na dvě stovky studentských skupin, které se budou věnovat společnému tématu „Hranice”. Autoři nejzajímavějších projektů se setkají v příštím roce při společné instalaci svých prací v Moravské galerii v Brně.

Letošní osmý ročník soutěže Máš umělecké střevo? je důležitý nejenom výběrem aktuálního tématu Hranice, ale také proto, že se jedná o první ročník, do kterého se zapojily i zahraniční umělecké instituce, a to konkrétně Slovenská národná galéria v Bratislavě a budapeštská kulturní organizace S.E.M.M. Studenti se zamýšlí nad smyslem a podobami hranic v době globalizace a zároveň rostoucích tendencí národního vymezování. Výsledný umělecký projekt pak studenti prezentují před odbornou porotou, jež vybere nejzajímavější zpracování zadaného tématu. Pro oceněné autory z jednotlivých zemí je připravený společný víkend v Brně, kde dostanou příležitost instalovat svá díla ve výstavních prostorách Moravské galerie.

 

Těší nás zájem zahraničních institucí o naši soutěž. Ukazuje se, že snaha mluvit o současném umění a spojovat je s aktuálními společenskými tématy je zajímavá i za hranicemi naší země, říká zakladatel soutěže Ondřej Horák.

 

Máš umělecké střevo? nabízí během školního roku také workshopy, kde si mohou studenti vyzkoušet různé způsoby pojetí zadaného tématu. Prvním programem letošního ročníku bude workshop v Artparku Galerie Rudolfinum, kde mají účastníci možnost pracovat s grafickými tablety Wacom a konzultovat možnosti využití nových technologií přímo s renomovanými grafickými designéry a lektory soutěže.

Soutěž, jež od roku 2012 tvoří součást doprovodných programů Ceny Jindřicha Chalupeckého, je určena žákům od 14 do 19 let, které vyzývá k aktivnímu zkoumání

uměleckých přístupů a jejich významu pro každodenní život. Máš umělecké střevo můžeme vnímat jako přípravku budoucích laureátů této nejprestižnější umělecké ceny u nás, říká předsedkyně Společnosti CJCH Karin Kottová. Mezinárodní rozměr soutěže tak umožní mladým lidem přemýšlet o současném umění v nových souvislostech.

Vybrané projekty z České republiky budou prezentovány v jarních semifinálových kolech a ty nejzajímavější ve finále v pražské Galerii Rudolfinum.

 

„Máš umělecké střevo?”

Soutěž Máš umělecké střevo? vznikla v roce 2009 a od té doby se do jejího pořádání zapojily další instituce jako Národní Galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Centrum současného umění DOX nebo Galerie Rudolfinum. Od roku 2012 je soutěž součástí doprovodných aktivit Ceny Jindřicha Chalupeckého. Každoročně soutěž osloví většinu středních škol a gymnázií u nás. Studenti během roku zpracovávají vždy jiné téma a posléze je prezentují ve vybrané pořadatelské instituci, která se každý rok obměňuje. Práce jsou hodnoceny porotou odborníků, jež tvoří umělci, teoretici umění a pedagogové. V předchozích letech v porotě zasedli například teoretici Marie Bergmanová, Ondřej Chrobák, Karin Kottová nebo Silvie Šeborová či Jan Skřivánek, novinář Jan H. Vitvar, umělci Michal Pěchouček, Milena Dopitová, Marek Meduna, Ondřej Brody nebo Filip Cenek. Putovní Cenu Uměleckého střeva, kterou získá nejzajímavější projekt, zhotovila sochařka Pavla Sceranková. Více informací najdete na www.umeleckestrevo.cz.

 

Kontakt pro média:

Martina Freitagová, martina.freitagova@gmail.com, +420 725 365 792

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.