Společná přehlídka UMPRUM a Bunka Fashion Graduate University – UMPRUM

Studenti Ateliéru módní tvorby a Ateliéru designu oděvu a obuvi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a prestižní japonské Bunka Fashion Graduate University (BGFU) se představí na společném pásmu módních přehlídek na Mercedes-Benz Prague Fashion Week v Praze.

Ateliéry UMPRUM zabývající se módou a oděvními doplňky si upevňují své přední postavení i mimo hranice České republiky. Důkazem jsou několikanásobné úspěchy obou oděvních ateliérů na International Fashion Showcase v Londýně, nebo řada přehlídek v zahraničí. Kromě těchto aktivit škola již dlouhodobě úspěšně spolupracuje s japonskou Bunka Fashion Graduate Univerzity. Po výstavě (2015) a přehlídce (2017) studentů Ateliéru designu a obuvi UMPRUM na Bunka Graduate Fashion Week v Tokiu přijala japonská univerzita pozvání, aby se mohla prezentovat v Praze na společné přehlídce. Zároveň profesor této školy Shoji Babazono připravil na úterý 5. září pro studenty UMPRUM speciální workshop.

„Spolupráce s Bunka Fashion Graduate University je pro naše studenty velikým přínosem a zdrojem další inspirace. Jsem velmi ráda, že se rok od roku prohlubuje a stále nacházíme nové projekty a příležitosti pro studenty z obou škol“, říká vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi Liběna Rochová, která je hlavní iniciátorkou spolupráce mezi oběma školami.

Přehlídka se bude dělit do samostatných bloků. Bunka Fashion Graduate University v bloku „New Creators Show“ bude prezentovat čtyři vybrané absolventy a jejich samostatné módní koncepty: Takumi Sakurai s kolekcí „Pirka“, Shao-Huai Chiu s „It´s all our fault“, Supawee Hirunpanich s „ Taboo“ a You Liang s oděvy na téma „Open your heart.

Ateliér Designu oděvu a obuvi vedený Liběnou Rochovou předvede nejnovější projekt „Real Fashion For Real People“. V tomto případě měli studenti za úkol vytvořit oděvní kolekci pro šest osob zastupujících různé společenské vrstvy z pokud možno co nejširšího společenského spektra. Studenti se inspirovali především lidmi ze svého okolí nebo kontakty ze sociálních sítí a vzhledem k tomu se jejich tvorba zaměřila na styl odpovídající reálným zákazníkům.

„Na tomto projektu se studenti naučili nejen udržet tvůrčí koncept v ucelené kolekci, ale také orientovat se v oboru – od pořízení veškerých doplňujících prvků, přes stanovení prodejní ceny, po získávání zpětné vazby od zákazníků,“ přibližuje cíle projektu doc. Liběna Rochová.

Ateliér módní tvorby pod vedením Pavla Ivančice představí svůj projekt inspirovaný filmem, přesněji tím, jak filmová fikce inspiruje oblečení, „Beyond the Frame“. Studenti po rešerši vybrali čtyři filmy či seriály – Orlando, Ovoce stromů rajských jíme, Omámení a zmatení a Twin Peaks. Úkolem bylo navázat na odkaz filmu a nalézt paralelu do současnosti s důrazem na generační výpověď.

„Výsledné kolekce jsou volnou interpretací těchto snímků. Objevují se v nich prvky sebereflexe a ironie, studenti do nich vnáší originální postupy a metody, představují tradice v nečekané podobě, nacházejí nové perspektivy a inovace. Podařilo se jim posunout neotřelým způsobem hranice lidského vnímání, hierarchie vztahů a obecných stereotypů“, hodnotí roční práci svých studentů Pavel Ivančic.

Všechny tři jmenované kolekce studentů Bunka Fashion Graduate University a UMPRUM bude možné vidět v pondělí 4. září ve 13 hodin v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Week na pražské Štvanici.

 

  • Termín přehlídky: pondělí 4. 9. 2017 ve 13 hodin
  • Místo akce: Koloseum Štvanice – tenisové kurty, Praha 7
  • Více o výstavě zde

 

Prezentujíci studenti:
Bunka Fashion Graduate Univerzity: Takumi Sakurai, Shao-Huai Chiu, Supawee Hirunpanich a You Liang
Ateliér designu oděvu a obuvi: Adam Kost, Agáta Seeháková, Antonina Zablocká, Linda Zabilková, Natalie Dufková, Natalie Nepovímová, Tereza Kanyzová, Karolína Karpíšková, Kateřina Hynková, Barbora Procházková, Pavlína Miklasová
Ateliér módní tvorby: Mikuláš Brukner, Jan Grabowski, Renáta Dračková, Vendula Niklová, Markéta Kaplánová, Mia Jadrná, Sára Sedláková, Kristína Duhová, Karolína Liberová.

O Bunka Fashion Graduate University
Bunka Fashion Graduate University (BFGU) byla založena v Tokiu v roce 2006 jako první japonská odborná vysoká škola zaměřená výhradně na módní tvorbu a management. BFGU kultivuje talenty nejen akademickými znalostmi, ale také praktickými dovednostmi a vychovává osobnosti, které jsou schopné založit vlastní značku, vést módní podnik a
vytvářet nové hodnoty schopné obstát v konkurenci světového módního průmyslu.
O Ateliéru designu oděvu a obuvi
Hlavní myšlenka ateliéru je zaměřena na kreativní pojetí oděvní formy. Součástí tohoto pojmu je obuv a doplňková tvorba. Tato hlavní cesta, koncentrace na vyvíjení kreativního myšlení, by měla mít v podobě konečné formy podobu jedinečné kreace. Svobodomyslnost a hledačství cílí na objevování vlastních zdrojů s důrazem na osobnost studenta, což je jedna z nosných myšlenek ateliéru. Student je zároveň veden ke schopnosti přenést tuto volnou tvorbu do komerčně definované konfekční formy, s přípravou na „reálný svět“ českého a světového konfekčního průmyslu. Student je veden k tomu, jak založit značku a jak vést firmu.
Kolekce studentů Ateliéru designu oděvu a obuvi se pravidelně představují ve světových módních metropolích, jako jsou New York, Londýn nebo Tokio. O jejich úspěších svědčí také řada ocenění nejen na tuzemské scéně, ale i v zahraničí.
Ateliér vede od roku 2008 doc. Liběna Rochová.

O Ateliéru módní tvorby
Prestižní Ateliér Módní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze vychovává od svého založení v roce 1949 elitu české módní scény. Ateliér je specifický individuálním přístupem ke studentům a zaměřením na módu v celé její šíři – od tvorby ready-to-wear kolekce přes průmyslový design až po autorskou konceptuální tvorbu. V současné době pod vedením M.A. Pavla Ivančice je kladen důraz především na podporu rozvoje studentů jako komplexních profesionálních osobností se silnou individuální návrhářskou identitou.
O Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Po celou dobu své existence se řadí mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce v zemi. Důkazem je množství úspěšných absolventů, kteří patří mezi respektované odborníky s prestiží přesahující hranice České republiky. Škola se dělí na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry dle své odborné specializace, vedené uznávanými osobnostmi české umělecké scény. Dvakrát do roku je škola otevřena veřejnosti při prezentacích studentských prací “Artsemestr“. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho polovinu v zahraničí. Pražská UMPRUM, jako jediná východoevropská škola, figuruje v indexech prestižních evropských a světových uměleckých učilišť.

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.