Unikátní tři dny s Maskerem! – DSC Gallery

Jakub Matuška aka Masker představí v DSC Gallery limitovanou sérii velkoformátových sítotisků a pokřtí nový katalog i dokument o své tvorbě.

Jeden z nejpozoruhodnějších současných mladých umělců Jakub Matuška aka Masker uvede 21. září v DSC Gallery limitovanou sérii sítotisků, které pojmenoval #ideal #blackorwhiteisalright #life #onpaper #nofilter…atd. Unikátní expozici, která bude k vidění pouze tři dny, doplní dokument, který nastíní základní principy a motivy autorovy tvorby.

V rámci prezentace Masker představí sérii sítotisků o 15 kusech. Maskérovy dvanácti barevné grafiky o rozměrech 258×86 cm, vytiskli renomovaní tiskaři Antonín Komárek a René Řebec, kteří mimo jiné pracovali pro Zdeňka Sýkoru či pro jednu z největších hvězd současné výtvarné scény u nás, Karla Malicha. Sítotisk je technika, která se nejprve využívala zejména v užité grafice a v průmyslu. Později tuto metodu proslavil zejména Andy Warhol a poté další představitelé pop artu.

Nový film poběží ve smyčce po celé tři dny prezentace v prostorách DSC Gallery formou velkoformátové projekce. Dokument má stopáž padesát minut a je natočen jako virtuální komentovaná prohlídka, kterou provází střídavě hlas Jakuba Matušky a jeho vnitřní hlas v podání „jakési elektronické Ivety“. Katalog navržený a graficky zpracovaný dvojicí Martin Groch a Nikola Wilde, doplnil o své texty kurátor a autorův dlouhodobý mentor Michal Nanoru. Publikace se váže k výstavě Rudý Genteman odchází po vodě a ďábel nosí pádla v DSC Gallery (2015) a zachycuje proces vzniku jednotlivých děl. Publikace bude dostupná v rámci distribuční sítě Kosmas a na vybraných prodejních místech. V rámci exkluzivní spolupráce DSC Gallery s umělci a podpory jejich prezentace bude zároveň spuštěn i umělcův nový web.

Jakub Matuška aka Masker si získal zvláštní postavení na české výtvarné scéně svým jednoznačně rozpoznatelným rukopisem, démonickou imaginací i schopností komiksové zkratky. Je stále na cestě, ačkoli ji nevnímá jako lineární proces, ale spíše schopnost čtení mnohosti a rozmanitosti, které jsou přítomny v jednom a tom samém momentě – obraze. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Vladimíra Skrepla (2003- 2009), během studia na AVU se také účastnil rezidencí v Cooper Union v New Yorku (2008) a Middlesex University V Londýně (2007). V roce 2012 se Masker připojil k řadě vybraných mezinárodních umělců na festivalu současného umění SVEART v Itálii. V roce 2011 získal prestižní cenu NG 333, kterou udělila Národní galerie v Praze nejlepším mladým umělcům do 33 let. V roce 2010 byl mezi finalisty ceny Jindřicha Chalupeckého. Kromě toho spolu s pěti dalšími pouličními umělci úspěšně zastupoval Českou republiku na Expu 2010 v Šanghaji. Mezi těmito oceněními měl sólové výstavy v Londýně (Red Gallery) a Paříži
(Galerie Dukan) a byl reprezentován např. na veletrhu VOLTA v Basileji. Jeho výrazné postavy lze nalézt také na veřejných místech v Londýně, New Yorku i v Praze. Je autorem několika rozsáhlých interiérových realizací, například na stropu zámku Třebešice či v michelinské restauraci Field na Praze 1.

 

  • 21. 9. 2017 v 19. hodin
  • 21. 9. – 23. 9. 2017
  • DSC Galley, Dlouhá 5, Praha 1
  • www.dscgallery.com
About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.