Lis 20

V obecním domě v Praze padaly aukční rekordy, sběratelé utratili více než 135 milionů korun – European Arts

Obraz Jindřicha Štyrského / Utonulá z vzácného artificielistického období se dnes na aukci v Obecním domě vydražil za rekordních 24, 3 milionu korun. Stal se tak nejdráže prodanou položkou aukčního dne a zároveň jde také o nový cenový rekord Jindřicha Štyrského v historii aukcí.

O vzácný olej z roku 1927 svedli souboj celkem tři sběratelé, kteří se účastnili aukce prostřednictvím telefonu. Obecenstvo v Grégrově sále Obecního domu ocenilo na závěr vítěze potleskem.

Jedná se o vrcholné dílo z artificielistického období Jindřicha Štyrského, které autor namaloval během svého několikaletého pobytu v Paříži. V letech 1926 a 1927 přišli Štyrský a Toyen s velmi osobitým uměleckým směrem, který se především omezoval jen na jejich vlastní tvorbu, obdobným Teigeho poetismu. Vyznačoval se silnou lyričností, ztotožněním básníka a malíře, experimentací s formou a nejrůznějšími technikami. Obraz Utonulá vykazuje všechny rysy artificielismu, pohybujícího se na hraně abstraktních přístupů, avšak nezříkajícího se konkrétních motivů. O jak klíčové dílo jde, ukazuje nespočet výstav, na kterých byl obraz prezentován. Za všechny jde například o legendární výstavu Poezie 1932 v pražském Mánesu.

Sběratelé v nedělní aukci umění za jediné odpoledne utratili více než 135 milionů korun a padlo několik, pro český trh s uměním, významných aukčních rekordů. Většina důležitých děl mnohonásobně překonala vyvolávací cenu a bylo vidět, že sběratelé milovníci umění i široká veřejnost náležitě ocenili kvalitu aukční nabídky.

Zlomový obraz Marie Čermínové TOYEN / Voda samoty se stal druhým dílem aukčního dne, které pokořilo hranici 20 milionů korun. Výsledná cena 21, 8 milionů korun, kterou zaplatí nový majitel, potvrzuje ochotu sběratelů docenit kvalitní české umění.

Dle znalce PhDr. Karla Srpa lze toto mistrovské dílo TOYEN značit za zlomové, neboť autorka již překonala počáteční vstup na pařížskou uměleckou scénu, jež po roce 1945 směřovala více k abstrakci než k surrealismu, a začala vytvářet nosné předpoklady pro své vrcholné práce z druhé poloviny

Česká krajinářská škola dosáhla jednoho ze svých milníků, obraz Václava Radimského poprvé prolomil hranici 10 milionů korun.

V novém suverénním aukčním rekordu se prodal monumentální vrcholný olej Václava Radimského z roku 1900 / Chladný les v plném slunečním svitu. Nový majitel, po dlouhém souboji s dražiteli v sále i na telefonu, zaplatí za toto mimořádné dílo významného českého impresionisty 10 877 000 korun včetně aukční přirážky. Obraz představující esenci toho nejlepšího, co Radimský zanechal na svých plátnech, se vyvolával za cenu 4,8 milionů korun, výsledná cena tedy byla navýšena více než dvojnásobně.

Další významné maximum v českých aukcích zaznamenal Jan Bauch.

Za cenu 4 340 000 korun se vydražil jeden z jeho nejdůležitějších obrazů datovaných do roku 1932 – Snová krajina, který pocházel z významné sbírky JUDr., PhDr. Jaroslava Borovičky.

O senzaci se v závěru aukce postaral současný vyhledávaný autor Federico Díaz, jehož ikonické dílo LacrimAu se vydražilo za téměř 6, 5 milionů korun a stalo se tak nejdražším dílem českého žijícího umělce v historii aukcí vůbec.

LacrimAu vznikla pro český pavilon Expo 2010 v Šanghaji a stala se historicky nejvýznamnější a nejdiskutovanější českou instalací v dějinách výstav EXPO. Federico Díaz ve své umělecké tvorbě, využívá moderní technologii, která mu pomáhá doplňovat nedostatek našich smyslů, příkladem tohoto přístupu je právě nabízené dílo, ve kterém naplno rozvinul druhý rozměr objektu, díla ve smyslu emocí, které vzbuzuje samotný objekt v divákovi. Zlato 999/000 a slitina duralu, 80 x 45 x 45 cm, datace – 2010, autorská plastika 3/3. Vytvořeno pro Expo 2010 v Šanghaji, opatřeno autorovým certifikátem pravosti č. 00820, plastika č. 00888.

Další informace a obrazový materiál lze získat na adrese: European Arts, Senovážné náměstí 8, 110 00 Praha 1, tel. 233 342 293, 233 343 194, nebo 602 468 308, 739 087 454 e-mail: info@europeanarts.cz Aukční katalog je na adrese www.europeanarts.cz .

Aukce mistrovských děl výtvarného umění
Pořádající: Aukční síň a galerie European Arts
Neděle 19. listopadu od 13.00 hodin
Grégrův sál Obecního domu, Praha 1, Náměstí republiky 5

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.