VI. Betlémská kulturní noc – Galerie Jaroslava Fragnera

 

Ve čtvrtek 7. září se vypravte na Betlémské náměstí a přilehlých ulic a dvorků. Dvě desítky místních institucí připravily bohatý program pod širým nebem i v jindy nepřístupných prostorech, který potrvá od odpoledních hodin až do půlnoci. Těšit se můžete na vernisáže, koncerty, autorská čtení, gastronomické zážitky, prohlídky i program pro děti.

Již šestý ročník multižánrového jednodenního festivalu Betlémská kulturní noc/BKN, na jehož programu se podílí více než 20 sousedících institucí, připraví návštěvníkům sled zajímavých akcí od 15 hodin až do půlnoci. Jako každý rok se návštěvníci mohou těšit na velký open air koncert, noční prohlídku kláštera, charitativní Prostřený stůl na náměstí, řadu vernisáží, hudebních vystoupení, autorských čtení, degustací a prohlídek. Novinkou bude několik tras po okolí a jindy uzavřených prostorách nebo pořady pro děti. Festival je zdarma.
Umění na Betlémáku – architektura, výtvarné umění, hudba, film, divadlo a literatura
Cílem BKN je upozornit na velkou koncentraci zajímavých institucí, které se na Betlémském náměstí a v jeho okolí nacházejí. Kromě několika renomovaných galerií, Náprstkova muzea, Kina Ponrepo je zde řada kaváren a barů, které pravidelně pořádají výstavy, čtení, divadelní vystoupení nebo koncerty. Jsou tu i specifické podniky: kromě oblíbené Champagnerie se BKN účastní i nově otevřená Donuterie. Pravidelně je také velký zájem o noční prohlídku v dominikánském klášteře a kostele sv. Jiljí, letos ji doplní komentované prohlídky čerstvě zrekonstruovaného domu U Voříkovských v Liliové ulici a ve spolupráci s Policií ČR a Prague City Tourism budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si strážní věž z opevnění Prahy v Bartolomějské ulici. Pro akčnější a kreativní návštěvníky je nově připraven květinový workshop v galerii FOX.

 

 

Koncerty na náměstí, galeriích, barech i sklepech

KampaNula ke svému tradičnímu charitativnímu Prostřenému stolu uprostřed náměstí přizvala swingovou kapelu Kočky mají pré a pražského harmonikáře. V koncertní galerii Art Space ve starém sklepení v Řetězové ulici vystoupí organic choir Krásné zpěvačky pod vedením Kateřiny Sodomkové a za doprovodu kytaristy Vladimíra Hájka. Letošní hlavní open airový koncert ve dvorním traktu mezi Betlémskou kaplí a Galerií Jaroslava Fragnera bude patřit kapelám Nauzea Orchestra a WWW Neurobeat. V Champagnerii se návštěvníci mohou těšit na koncert komorní hudby, v Blues sklepu na bluesový koncert Filipa Zoubka „One Man Show“ a jeho hosta Jaromíra Hůlu. V Zázemí vystoupí pražská pop-rocková skupina DIVE.

Experimentální architektura, fotografie, obrazy, keramika a umění ve veřejném prostoru

Vernisážovou trasu mohou návštěvníci započít v Jilské v Galerii U Prstenu (výstava již 27. ročníku Mezinárodního sympozia keramiky Bechyně), pokračovat na náměstí v Galerii U Betlémské kaple (obrazy Lubomíra Typlta), dále v protější Galerii Jaroslava Fragnera (Bienále experimentální architektury #3: Zaha Hadid Architects) a nakonec se vypravit až do Stříbrné, do Galerie Fotografic (fotografie Dity Pepe, spolu s DJ Filipem z Radia 1). K aktuální výstavě Příběh Tibetu v Náprstkově muzeu provede zájemce přímo autorka výstavy Helena Heroldová. Ve FOX Gallery na rohu Náprstkovy a ulice Karoliny Světlé se kromě květinového workshopu (pod vedením floristek Míši Bachoríkové a Šárky Cerhové, zvýhodněná cena 250 Kč, rezervace: info@foxgallery.cz či na tel. 737 077 200) bude také křtít murál nazvaný Nekonečno výtvarníka Davida Mazance.

Utržení ze řetězu, autorská čtení, slam poezie a povídání s tibetským mnichem

Literární trasa je v tomto ročníku nebývale silně zastoupena. Náprstkovo muzeum jako doprovodný program výstavy připravilo povídání o životě tibetských mnichů v Tibetu i exilu s gešem Ješe Gawou (jedním ze životopisců Jeho Svatosti dalajlámy). Na autorská čtení se mohou návštěvníci vypravit do Original Coffe (Lukáš Csicsely), do Donuterie (Tereza Sylva Klenorová, Teodor Kravál, Jan Faix, Marie Šťastná, Josef Straka, uvádí Robert Wudy, hudební doprovod Šimon Tamaki) a za zhudebněnými povídkami do Café Kampus. V Duende i letos vystoupí se slam poezií Anatol Svahilec a v Literární kavárně Řetězové uvede Poslední vlastenecká divadelní (HaF studio) Askalonu, po níž bude následovat pásmo stand-upů, skečí a výkřiků básníků i prozaiků.

Dobrodějka Anna Halánková, Dům v Liliové, klášter v Jilské a věž v Bartolomějské

Odpolední a noční prohlídka dominikánského kláštera v Jilské ulici patří již k Betlémské kulturní noci několikátým rokem, další prohlídky se letos uskuteční poprvé: Národní památkový ústav připravil komentovanou prohlídku jednoho ze svých nových sídel v Liliové ulici (rekonstrukce domu U Voříkovských, Masák & Partner) a ve spolupráci s Policií ČR a Prague City Tourism se uskuteční hned několik prohlídek strážní věže z opevnění Prahy v Bartolomějské 4 a okolí Betlémského náměstí. V Donuterii se budou moci seznámit návštěvníci s příběhem o místní dobrodějce Anně Halánkové (uvede Helena Honcoopová).

Káva, šampaňské, benefiční Prostřený stůl a (koktejl) Agent Cooper

K BKN každoročně patří spolkem KampaNula pořádaný charitativní Prostřený stůl, na který přispívají svými dobrotami okolní kavárny a restaurace. Za stokorunové poukázky se pak jídlo prodává a vytěžené peníze dostanou handicapovaní občané Prahy 1. Během odpoledne až do pozdních hodin si zájemci budou moci vychutnat průřezovou degustaci sektů za zvýhodněnou cenu v Champagnerii a milovníci kávy zhlédnout ukázku pražení kávy v Original Coffee. Filmovou Betlémskou kulturní noc si užijí fanoušci Davida Lynche v Kině Ponrepo, kde bude v rámci cyklu Midnight Movies uvedeno Twin Peaks: Fire Walk with Me. Kavárna Ponrepa se promění na jeden večer v Double R Diner, kde si bude možné objednat zatraceně dobrý kafe, palačinky se šunkou a javorovým sirupem nebo koktejl Agent Cooper.

Strašidla a pohádky podle Leonarda

Pro děti je letos připraven pořad v Náprstkově muzeu o Strašidlech a tajemných silách spojený s návštěvou historického interiéru knihovny a časově navazující pohádky s kytarou podle Leonarda da Vinci v historickém sklepním prostoru Art Space v Řetězové ulici.
UMĚNÍ NA BETLÉMSKÉM NÁMĚSTÍ
Betlémská kulturní noc je součástí Open Air Arény Betlémské náměstí, kterou již 6. rokem pořádá Galerie Jaroslava Fragnera ve snaze podpořit kultivaci veřejného prostoru v turistickém centru metropole. Z letního festivalu se posléze stal celoroční projekt, v jehož rámci dostávají prostor alternativní tvůrci, umělci i studenti a školy (zejména Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze), architekti i zahradní architekti, výtvarníci, hudebníci a herci, aby svými site-specific instalacemi či vystoupeními oživili dvorní trakt Galerie Jaroslava Fragnera (mezi vystupujícími autory byli např. hudebníci Mucha, Zrní, Kapitán Demo, Ty syčáci, Činna; výtvarníci Kurt Gebauer, Dominik Lang, Jiří Příhoda, Inghild Karlsen, Jan a Petr Stolínové, Lenka Klodová; architekti H3T, Martin Kloda, NL Architects, Kengo Kuma Architects; divadelní spolky Vosto5, V.A.D., Sektor pro hosty, Squadra sua, Depresivní děti).

Již od roku 2012 se GJF ve spolupráci s okolními institucemi pořádá každé září společnou akci – Betlémskou kulturní noc, která propojuje zájemce o umění a kulturu v průběhu jednoho jediného dne, kdy se Betlémské náměstí a okolní ulice promění ve velkou open air galerii i koncertní sál. Během BKN v předchozích pěti ročnících vystoupily kapely Čankišou, Krausberry, Houpací koně, Mydy Rabycad, Garage, Kieslowski, Esa z lesa, Vložte kočku a DJ Gadjo.

Iniciativa BKN letos také vyústila v založení spolku BeCulture, který se chce prohloubením a realizací sousedských aktivit na Betlémském náměstí věnovat celoročně. Video zde.

 

Pořadatel: Galerie Jaroslava Fragnera
Spolupořadatelé: ART SPACE, BeCulture, Blues Café-Bar, Café Kampus, Dominikánský klášter a kostel sv. Jiljí, Donuterie, duende, FOX Gallery, Galerie Fotografic, Galerie U Betlémské kaple, GALERIE U PRSTENU, Champagneria, KampaNula, Literární kavárna Řetězová, Náprstkovo Muzeum Asijských, Afrických A Amerických Kultur, Národní památkový ústav, Obvodní ředitelství policie Praha 1, Original Coffee, Kavárna Ponrepo, Ponrepo,
Zázemí
Za podpory: Hlavní město Praha, MČ Praha 1, Státní fonf kultury ČR, Nadace české architektury, České vysoké učení technické v Praze, Halla, AED, Archicad, Schüco
Mediální partneři: Radio 1, Full Moon, Prague City Tourism, Miluju Prahu

Kontakt pro média:
Klára Pučerová
E/ KLARA@GJF.CZ
M/ 602 404 920
T/ 222 221 746
http://www.gjf.cz/press/

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.