Vstupenka na Staroměstskou radnici bude platit i na věž Novoměstské radnice – Novoměstská radnice

Vstupenka na Staroměstskou radnici bude platit i na věž Novoměstské radnice

Po dobu rekonstrukce Staroměstské radnice navázala Organizace Prague City Tourism spolupráci s vedením Novoměstské radnice. Po tuto dobu, kdy bude uzavřen vyhlídkový ochoz věže, budou návštěvníci moci od 1. května 2017 s jednou vstupenkou navštívit jak podzemí Staroměstské radnice, její kapli a historické sály, tak i vystoupat na věž Novoměstské radnice.

Vyhlídka z věže Staroměstské radnice je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí, která láká ohromné množství návštěvníků, v roce 2016 jich bylo přes 868 000. Po dobu rekonstrukce ale turisté o možnost užít si Prahu z ptačí perspektivy nepřijdou, budou mít možnost vyjít na ochoz sedmdesáti metrové věže Novoměstské radnice, kam vede 221 schodů. Věž z poloviny 15. století nabízí od jara do podzimu jedinečný výhled na centrum Prahy.

„Od 15. století plnila věž Novoměstské radnice funkci protipožární „strážnice“ pro Nové Město a později z ní hlásný vytruboval hodiny. V prvním patře věže se nachází původně gotická kaple, později zasvěcená Nanebevzetí Panny Marie a sv. Václavovi. V roce 1722 byla přestavěna v barokním stylu. Do kaple je možno nahlédnout též při některých akcích z Velkého sálu. Od roku 1760 je u vchodu do věže také zasazen český neboli pražský loket – etalon. Zde si kupci mohli cejchovat své dřevěné míry. Na jižní straně věže, asi dva metry nad zemí, je v pískovcovém kvádru vytesán palindrom, text čitelný stejně zprava i zleva,“ říká ředitel Novoměstské radnice, Albert Kubišta a dodává: „Součástí prohlídky je i návštěva Galerie ve věži, kde jsou instalovány krátkodobé výstavy fotografií a obrazů či stálá expozice v bývalém bytě věžníka o historii Nového Města, jeho radnice a přilehlého Karlova náměstí. Představuje i nejstarší pražská panoramata, která zachycují podobu Prahy z vyvýšených míst ohraničujících celou pražskou kotlinu.“
Prague City Tourism je moderní marketingová organizace hlavního města Prahy, jejímž posláním je péče o rozvoj domácího i zahraničního cestovního ruchu v Praze. Tradičními úkoly organizace jsou poskytování profesionálních informací o nabídce cestovního ruchu v Praze, zprostředkování relevantních služeb stávajícím i potenciálním návštěvníkům hlavního města, organizace vzdělávacích cyklů o historii a současnosti města pro odbornou i laickou veřejnost či zajištění provozu historického objektu Staroměstská radnice.
Novoměstská radnice p. o. oplývá bohatou historií a právem patří mezi národní kulturní památky v Praze. Před deseti lety se stala příspěvkovou organizací městské části Praha 2. Komplex architektonicky rozmanitých historických prostor, od gotického Mázhausu přes renesanční Velký sál až po barokní kapli, pravidelně ožívá kulturními a společenskými akcemi. Její dominantou je věž, která nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Pestrý kulturní program zahrnují také koncerty, výstavy, módní i gastro festivaly, řemeslné trhy, veletrhy a další akce. Na nádvoří je denně otevřena kavárna Café Neustadt. Reprezentační prostory radnice lze využít i pro pronájmy soukromých akcích či pro konání svatebních obřadů. Otevírací doba věže: út – ne 10 – 18 hod, polední pauza 30 min. mezi 12. a 13. hod.

 

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.