Židovské museum v Praze – program září 2018

Navštivte v září bohatý program Židovského musea v Praze:

 • 6. 9. čtvrtek v 19:00. Maiselova synagoga
  Ave Musica/ Širim Širi / Písně mi zpívej / Židovská renesanční a barokní hudba
  Koncert brněnského souboru Ave Musica, během něhož zazní mezi jinými i skladby Salamona Rossiho (1570–1630), Cristiana Giuseppeho Lidartiho (1730–1793) a Abrahama Cacerese (cca 1740). Vstupenky na koncert možno zakoupit v předprodeji v Maiselově synagoze, v Informačním a rezervačním centru ŽMP (Maiselova 15, Praha 1), v síti Ticket Art a na webových stránkách ŽMP, kde naleznete i kompletní program koncertu. Koncerty v Maiselově synagoze se konají s podporou Hlavního města Prahy. / Vstupné 230 Kč / 150 Kč.

 

 • 9. 9. neděle ve 14:00. Dílna OVK – dvůr
  Lvíček Arje a židovská symbolika
  Nedělní dílna pro rodiče s dětmi. Proč má Davidova hvězda šest cípů? Proč jsou na židovských náhrobcích symboly zvířat? To a ještě více se děti dozvědí během nedělní dílny se lvíčkem Arjem, který představí nejznámější židovské symboly. Prohlídka: Starý židovský hřbitov. / Vstupné 50 Kč.

 

 • 12. 9. středa v 19:00. Maiselova synagoga
  Tohle je má píseň: Tóny z Terezína doznívají ještě dnes
  Ve 40. letech je mladý židovský hudebník Rafael Ullmann poslán do nacistického koncentračního tábora. V 70. letech žije jeho dcera, mladá Anna Ullmannová, osamělý život v kanadské prérii. O tři desetiletí později si Joe Hawker neumí poradit se životem až do doby, kdy objeví píseň, kterou před 60 lety napsal jeho dědeček. Šest desetiletí, tři kontinenty a příběh jedné písně. Knihu australského autora Richarda Yaxleyho představí literární redaktorka Katarína Belejová (nakladatelství Albatros Media). Vybrané úryvky z knihy přednese Jan Kačer. Kniha bude na místě k prodeji. / Vstup volný.

 

 • 13. 9. čtvrtek v 18:00. Auditorium OVK
  Obraz Židů a Izraele v době rostoucí iracionality čili ideologizace myšlení
  Stejně jako Stát Izrael prošel v uplynulých sedmdesáti letech četnými změnami, proměňovaly se ve světle událostí 20. století i podoby antisemitismu: od poválečného „špatného svědomí“ z holocaustu až k nařčení Izraele z genocidy a nacismu. Jakým způsobem jsou Židé a Stát Izrael nahlíženi v současném světě? O tom promluví ve své přednášce v rámci cyklu Izrael 70 politolog a nakladatel Alexandr Tomský. / Vstup volný.

 

 • 17. 9. pondělí v 18:00. Auditorium OVK
  Shromaždiště židovského obyvatelstva na území protektorátu
  Na území protektorátu Čechy a Morava zřídili nacisté v rámci tzv. konečného řešení židovské otázky 15 shromaždišť. Zde strávili předvolaní muži, ženy a děti poslední dny před deportací; museli se tu podrobit ponižujícím prohlídkám a odevzdat zbývající majetek včetně klíčů od svých bytů. Historii těchto shromaždišť a osud těch, kteří jimi prošli, přiblíží v rámci přednáškového cyklu k nové expozici Židovského muzea v Praze Cesty bez návratu. Deportace Židů z českých zemí 1939–1945 v areálu Pinkasovy synagogy kurátorka výstavy Jana Šplíchalová a Tomáš Fedorovič z Památníku Terezín. / Vstup volný.

 

 • 20. 9. čtvrtek v 18:00. Maiselova synagoga
  Židé v gulagu
  Dodnes je málo známo, že k největším sovětským represím vůči Čechoslovákům došlo v období 2. světové války. Druhou nejpočetnější skupinou československých občanů, kterou postihl sovětský represivní režim v letech 1939—1945, přitom byli Židé. Publikaci Židé v gulagu. Sovětské pracovní a zajatecké tábory za druhé světové války ve vzpomínkách židovských uprchlíků z Československa představí autorská dvojice historiků Adam Hradilek a Jan Dvořák z Ústavu pro studium totalitních režimů. Kniha vyšla za podpory NFOH. / Vstup volný.

 

 • 26. 9. středa v 16:00. Auditorium OVK
  Pocta Dagmar Lieblové
  Vernisáž výstavy prací žáků základních a středních škol, kteří se zúčastnili projektu Vím, co se stalo: pocta Dagmar Lieblové. Projekt, kterého se zúčastnilo na 700 studentů, byl věnován vzpomínce na oběti druhé světové války a probíhal v Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze od ledna do března letošního roku. Vernisáž hudebně doprovodí žáci gymnázia Přírodní škola a rovněž budou vyhlášeni vítězové projektu. Večer i výstava soutěžních příspěvků budou věnovány památce dlouholeté předsedkyně Terezínské iniciativy Dagmar Lieblové (1929-2018), která v rámci projektu uskutečnila své poslední besedy se školami. / Vstup volný.

 

 • sály jsou přístupné vždy 30 minut před zahájením programu. Změna programu vyhrazena.
 • Více informací zde

 

About the Author:


Sorry, the comment form is closed at this time.